Na razie nie wiadomo

Pod koniec roku dowiemy się, czy szczepionka przeciwko COVID-19 jest skuteczna i bezpieczna - twierdzi prof. Anthony Fauci.

W listopadzie lub grudniu 2020 r. będą znane wyniki badań klinicznych dotyczycących szczepionki przeciwko COVID-19, na podstawie których będzie można określić, czy jest ona bezpieczna i skuteczna - zapewnił prof. Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).

Na całym świecie prowadzone są badania nad około 200 preparatami, które mają chronić przez zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Spośród nich najbardziej zaawansowane są testy sześciu szczepionek, opracowanych w Europie, USA i Chinach.

Dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) prof. Anthony Fauci stwierdził wypowiedzi dla telewizji MSNBC, że dane na podstawie których będzie można zarejestrować szczepionki, będą znane pod koniec 2020 r. Najprawdopodobniej w listopadzie lub grudniu - powiedział - będziemy wiedzieli, jak bardzo są one bezpieczne i skuteczne.

Specjalista podkreślił, że Stany Zjednoczone nie dążą do uzyskania odporności populacyjnej. "Głównym celem naszej strategii jest zapobiegnięcie tak dużej ilości zakażeń, jak tylko jest to możliwe poprzez: wykrywanie, izolację i śledzenie dróg przenoszenia (koronawirusa - PAP)" - tłumaczył.

Według "New York Times" Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie oczekuje, że już pod koniec października 2020 r. w ograniczonym zakresie będą dostępne jedna lub dwie szczepionki przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności bezpłatnie otrzymają ją pracownicy opieki medycznej.

Zainteresowanie tymi preparatami na całym świecie jest dość duże. Reuters przytacza opublikowane w sierpniu 2020 r. badania, z których wynika, że w ostatnich trzech miesiącach prawie 70 proc. respondentów w USA i Wielkiej Brytanii wyraziło chęć poddania się szczepieniom chroniącym przed koronawirusem.

Zbigniew Wojtasiński

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama