Odkryto nowe pozostałości po Inkach

Archeolodzy odkryli na stanowisku w południowej części Peru pozostałości dwóch kompleksów pogrzebowych Inków - informuje serwis internetowy Living in Peru.

Odkrycia dokonano na terenie kompleksu archeologicznego Qhataqasapatallaqta, położonego na obrzeżach dzielnicy Santiago na peryferiach miasta Cuzco, stolicy regionu o tej samej nazwie w południowym Peru.

Jak poinformował Juan Garcia z Narodowego Instytutu Kultury Peru, odkryte ruiny zajmują obszar o powierzchni około 10 hektarów, a wśród odsłoniętych pozostałości znajdują się fragmenty tarasów z piaskowca, ulic, placów i budowli, a także wiele glinianych posadzek. Większość znalezisk pochodzi z okresu XII-XV wieku, z czasów Imperium Inków, które w okresie swojej świetności obejmowało prawie całe wybrzeże Pacyfiku wzdłuż Andów oraz tereny Peru i Boliwii w głębi lądu.

Zdaniem naukowców, część odkrytych budowli jest jeszcze starsza i pochodzi z czasów kultury Killke, która rozwijała się w dolinie Cuzco w okresie IX-XII wiek, przed przybyciem Inków.

Podczas prac wykopaliskowych na stanowisku archeolodzy odnaleźli ludzkie szczątki oraz wiele rozmaitych artefaktów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.