Archeolodzy odkryli na stanowisku w południowej części Peru pozostałości dwóch kompleksów pogrzebowych Inków - informuje serwis internetowy Living in Peru.
Odkrycia dokonano na terenie kompleksu archeologicznego Qhataqasapatallaqta, położonego na obrzeżach dzielnicy Santiago na peryferiach miasta Cuzco, stolicy regionu o tej samej nazwie w południowym Peru.
Jak poinformował Juan Garcia z Narodowego Instytutu Kultury Peru, odkryte ruiny zajmują obszar o powierzchni około 10 hektarów, a wśród odsłoniętych pozostałości znajdują się fragmenty tarasów z piaskowca, ulic, placów i budowli, a także wiele glinianych posadzek. Większość znalezisk pochodzi z okresu XII-XV wieku, z czasów Imperium Inków, które w okresie swojej świetności obejmowało prawie całe wybrzeże Pacyfiku wzdłuż Andów oraz tereny Peru i Boliwii w głębi lądu.
Zdaniem naukowców, część odkrytych budowli jest jeszcze starsza i pochodzi z czasów kultury Killke, która rozwijała się w dolinie Cuzco w okresie IX-XII wiek, przed przybyciem Inków.
Podczas prac wykopaliskowych na stanowisku archeolodzy odnaleźli ludzkie szczątki oraz wiele rozmaitych artefaktów.
Nie było potrzeby dodatkowego elektrycznego zasilania ze strony błyskawic.
Rośnie problem nadużywania opioidowych leków przeciwbólowych.
Kiedyś stada wróbli liczyły po kilkaset osobników, dziś widok kilkudziesięciu jest rzadkością.
Archeolodzy o odkryciach dawnego królestwa Kaabu w Gwinei Bissau.
Pomoże nam to lepiej znieść kolejną zmianę czasu na letni. Już w najbliższy weekend.