Grobowiec sprzed 1000 lat

Archeolodzy na stanowisku w środkowo-wschodnich Chinach odkryli podwójny grobowiec z czasów Północnej Dynastii Song oraz szczątki małżeńskiej pary - informuje serwis internetowy People's Daily Online.

Odkrycia dokonano na stanowisku w wiosce Changshan na terenie okręgu Jiangxia - jednostki administracyjnej wchodzącej w skład miasta Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Jak poinformowało Biuro Reliktów Kultury Jiangxia, archeolodzy odkryli podczas wykopalisk na stanowisku grobowiec o długości 3,5 metra i wysokości 1,2 metra, pochodzący z czasów panowania Północnej Dynastii Song (960-1127 r. n.e.).

W grobowcu, którego sklepienie uległo uszkodzeniom, pochowane zostały ciała kobiety i mężczyzny, będących małżeńską parą. Szczątki uległy prawie całkowitemu rozpadowi, podobnie jak drewniane trumny wewnątrz grobowca.

Naukowcy wydobyli z grobowca ponad 20 cennych artefaktów, w tym naczynia ceramiczne, porcelanowe misy, srebrne spinki do włosów, a także zwierciadła i monety z brązu.

Zdaniem ekspertów, dzięki znaleziskom naukowcy uzyskali ważne informacje do badań zwyczajów pogrzebowych w czasach Północnej Dynastii Song.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.