Przeciwciała klasy IgA są niezwykle skuteczne przeciwko COVID-19, wynika z badania przeprowadzonego w Paryżu przez międzynarodowy zespół mikrobiologów i wirusologów.
IgA to przeciwciała stanowiące dominującą klasę immunoglobulin w ludzkich wydzielinach śluzowo-surowiczych, np. nosowo-gardłowych. Mogą też występować w surowicy.
Dotychczas naukowcy wskazywali, że przeciwciała klasy IgA mają wysoki potencjał w diagnozowaniu zakażenia koronawirusem. Odnotowywali, że u niektórych chorych na kilka dni przed pojawieniem się objawów COVID-19 znacząco wzrastał w organizmie poziom tychże przeciwciał.
Ze studium opublikowanego w naukowym piśmie "Science Translational Medicine" wynika, że przeciwciała IgA, które, jak wskazali naukowcy, w dużych ilościach zalegają w drogach oddechowych po zakażeniu koronawirusem, mają wysoki potencjał także w neutralizowaniu rozwoju COVID-19.
Według autorów badania, przeprowadzonego w Paryżu w szpitalu Pitie-Salpetriere na około 160 osobach zainfekowanych koronawirusem, najszybciej COVID-19 mija w przypadku osób mających wysoki poziom przeciwciał klasy IgA. Łagodniejszy jest też przebieg choroby.
W komunikacie władze szpitala wskazały, że widoczne u wielu pacjentów pojawienie się dużych ilości IgA dowodzi dużego potencjału tych przeciwciał w zastosowaniu ich jako składnika szczepionek przeciwko COVID-19.
"Nasze studium wykazało, że IgA neutralizują wirus SARS-CoV-2 znacznie skuteczniej niż przeciwciała klasy IgM i IgG, blokując lepiej białko S wirusa. Proteina ta przyłącza się do komórek organizmu, aby je zainfekować" - wyjaśnili badacze.
Autorzy studium odnotowali także, iż przeciwciała IgA mogą obniżać ryzyko zakażenia za pośrednictwem wydzielin pochodzących od osób zainfekowanych, obniżając w nich zawartość koronawirusa
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.