Jak było na Marsie

To chyba jeden z najlepiej przebadanych meteorytów. Uważa się, że pochodzi z Marsa, ale oczywiście został znaleziony na Ziemi. Inspiruje od lat, bo choć został wyrzucony z powierzchni Marsa około 15 mln lat temu, na Ziemi (na Antarktydzie) znaleziono go w 1984 roku. Właśnie odkrył przed naukowcami kolejne tajemnice.

Tajemnice nie swoje, ale planety, z której pochodzi. Figuruje pod oznaczeniem ALH 84001. Najpierw rozbudził wyobraźnię tym, że zawierał charakterystyczne struktury, które do złudzenia przypominały kolonie bakteryjne. Wiek samego meteorytu ocenia się na około 4 mld lat. Czy to znaczy, że wtedy na Marsie istniało bakteryjne życie? A może „weszło” ono do wnętrza skały później? No chyba że zadomowiło się w niej już na Ziemi? Meteoryt, gdy go znaleziono, był zanieczyszczony śniegiem i lodem oraz resztkami innych ziemskich minerałów. Z badań wynika, że na naszej planecie znalazł się kilkanaście tysięcy lat temu. Jeżeli więc w ALH 84001 rzeczywiście istnieją ślady po pradawnych bakteriach, nie wiadomo, kiedy funkcjonowały i nie wiadomo, jak się w nim znalazły. A to nie koniec pytań bez jasnych i pewnych odpowiedzi.

Druga Ziemia?

Gdy w 1996 roku w prestiżowym tygodniku naukowym „Science” opublikowano wyniki badań, z których wynika, że we wnętrzu meteorytu znajdują się pozostałości po bakteryjnym życiu, konferencję prasową w tej sprawie zwołał ówczesny prezydent USA Bill Clinton. Wtedy ten kawałek marsjańskiej skały stał się obiektem sporego zainteresowania. O życiu na Czerwonej Planecie przestano myśleć w kategoriach fantastyki, a zaczęto rozważać je w kategoriach nauki. Tak jak nie ma stuprocentowej pewności, że w meteorycie rzeczywiście znajdują się ślady bakterii, tak też nie ma wątpliwości, że znajdują się w nim ślady aminokwasów. Są z nich zbudowane białka każdego ziemskiego życia. Ale czy fakt ich znalezienia świadczy o istnieniu życia?

Teraz pojawiły się kolejne informacje. Grupa japońskich naukowców potwierdziła (a czasopismo „Nature” opublikowało jej artykuł) istnienie w meteorycie minerałów organicznych zawierających azot. Ten pierwiastek jest niezbędny dla powstawania i funkcjonowania życia. Azot jest składnikiem białek, ale także DNA i RNA – nici kodujących wszystko, co żywe. Fakt istnienia azotu w związkach węglowych oznacza, że Mars w przeszłości (z której pochodzi ALH 84001) musiał wyglądać inaczej niż obecnie. Na dzisiejszym suchym, surowym i pozbawionym atmosfery Marsie takie minerały byłyby bardzo nietrwałe. Jak zatem mógł wyglądać Mars kilka miliardów lat temu, gdy powstawały tam minerały, które znaleziono w meteorycie? Badacze twierdzą, że musiał być ciepły, wilgotny i bogaty w materię organiczną. W skrócie: musiał przypominać dzisiejszą Ziemię.

Co tam się stało?

Nowe analizy przyczyniły się do tego, że zarówno historia meteorytu ALH 84001, jak i dzieje samej Czerwonej Planety stały się jeszcze bardziej intrygujące.

W poszukiwaniu śladów życia (albo wręcz samego życia) chodzi o zrozumienie procesów, jakie zachodzą na innych planetach. Po to, by lepiej zrozumieć to, co dzieje się u nas, na Ziemi. To nie pierwsze analizy, z których wynika, że Mars w przeszłości mógł przypominać nasz glob. Pośrednio świadczą o tym chociażby zdjęcia powierzchni, na których widać struktury bardzo podobne do tych, które na Ziemi rzeźbi płynąca woda. Dzisiaj woda na Marsie jest zamarznięta i znajduje się pod jego powierzchnią. Mars jest pustynią, planetą w zasadzie pozbawioną atmosfery. Ile jest teraz wody na Marsie? Jak doszło do tak drastycznych w skutkach przemian na tej planecie? Czy to, co stało się na Marsie, może się wydarzyć także na Ziemi? A jeżeli tak, to w jakiej perspektywie? Na te pytania nie znamy odpowiedzi, ale badania, które są prowadzone, próbują nas do tych odpowiedzi zbliżyć.•

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama