Siekiery i groty z brązu sprzed 3000 lat

Ostrza siekier i groty włóczni z epoki brązu oraz inne metalowe artefakty sprzed 3000 lat wydobyli archeolodzy na stanowisku w Anglii - informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonano na terenie farmy koło miasta Burnham-on-Crouch, w hrabstwie Essex we wschodniej Anglii.

Stanowisko wskazał archeologom z muzeów w Colchester i Ipswich właściciel farmy oraz poszukiwacz-amator, który zlokalizował artefakty z epoki brązu przy pomocy wykrywacza metali.

Naukowcy odnaleźli na stanowisku dużą liczbę ostrzy siekier i grotów włóczni wykonanych z brązu około 1000 r. p.n.e. oraz znajdujące się w pobliżu duże ceramiczne naczynie wraz z zawartością.

Naczynie zachowało się w stanie nienaruszonym. Ze względu na jego kruchość i ciężką zawartość zostało wydobyte wraz z otaczającym je fragmentem gleby przy pomocy dźwigu. W takim stanie znalezisko przetransportowano do muzeum, gdzie w warunkach laboratoryjnych naukowcy ustalą, co się w nim znajduje.

Zdaniem archeolog Laury McLean, odkrycie artefaktów z brązu pod warstwą regularnie oranej gleby, w dodatku znajdujących się w nienaruszonym otoczeniu z epoki brązu, zdarza się bardzo rzadko. Odnalezienie obok artefaktów ceramiki sprawia zaś, że znalezisko jest wyjątkowe - ocenia naukowiec.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.