Dobiliśmy do 7 mln wykonanych szczepień. To dobry wynik, ale w II kwartale chcemy jeszcze przyspieszyć Narodowy Program Szczepień - pokreślił premier Mateusz Morawiecki. Przekazał, że w kwietniu do Polski dotrze co najmniej 5,5 miliona dawek, a na maj mamy zakontraktowane kolejne 9 mln.
"Dziś dobiliśmy do poziomu 7 milionów wykonanych szczepień. To dobry wynik, ale w II kwartale chcemy jeszcze przyspieszyć Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Nasza presja na Komisję Europejską i producentów szczepionek ma sens. Będę o tym rozmawiał już za chwilę z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen" - napisał szef rządu na Facebooku.
Premier poinformował, że w kwietniu do Polski dotrze co najmniej 5,5 miliona dawek, a kolejne 1,5 mln jest w trakcie potwierdzania. Z kolei na maj mamy już zakontraktowane kolejne 9 mln dawek.
Morawiecki przekazał też, że rząd zdecydował o przekazaniu dodatkowych pieniędzy na stworzenie punktów szczepień powszechnych. "Chcemy zaszczepić jak najwięcej chętnych Polaków w jak najkrótszym czasie" - zapewnił.
Zwracał też uwagę, że szczepienia to najskuteczniejsza metoda walki z koronawirusem, co pokazują przykłady innych krajów, np. Wielkiej Brytanii, która zaszczepiła już ponad 30 mln obywateli i która znacząco redukuje liczbę zgonów i zakażeń.
"Dlatego proszę i apeluję - zgłaszajmy się do szczepień! Procedura jest prosta i szybka - wystarczy zgłoszenie osobiste lub przez telefon i internet. Aktualnie trwa rejestracja osób w wieku 60 plus. Rejestracja internetowa dla kolejnych grup będzie dostępna od najbliższego poniedziałku 12 kwietnia" - podkreślił premier.
"Szczepiąc siebie - chronimy innych, pomagamy służbie zdrowia i przyczyniamy się szybszego wygaszenia III fali epidemii" - napisał Morawiecki.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.