Ponad 5 tys. hektarów leśnego terenu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej od 1 maja będzie dostępne dla miłośników nocowania w lesie w ramach projektu "Jurajska przygoda", realizowanego wspólnie przez nadleśnictwa Złoty Potok, Siewierz i Olkusz. To część programu Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie".
Program, w ramach którego wszystkie 429 nadleśnictwa w Polsce wyznaczyły specjalne obszary (o powierzchni ok. 1,5 tys. ha każdy), gdzie miłośnicy nocowania w lesie mogą bezpiecznie rozbić namiot, startuje 1 maja. Trzy nadleśnictwa ze Śląska i Małopolski zdecydowały o wspólnym rozszerzeniu możliwości, jakie daje program.
"Pomyśleliśmy, że jako trzy jurajskie nadleśnictwa stworzymy na tyle duży obszar dla tego programu, by latem dawał frajdę turystom, chcącym wędrować po naszych terenach" - wyjaśnił nadleśniczy Nadleśnictwa Złoty Potok Andrzej Krzypkowski, który już w marcu spotkał się z leśnikami z Siewierza i Olkusza, by wyznaczyć wspólny dla tych trzech jednostek teren.
Leśników będą wspomagać ratownicy z Grupy Jurajskiej GOPR, a także skupiający 33 gminy Jury Krakowsko-Częstochowskiej Związek Gmin Jurajskich oraz Zespół Parków Krajobrazowych Woj. Śląskiego.
Jak poinformował nadleśniczy Grzegorz Cekus z Siewierza, wyznaczając teren do udostępnienia mieszkańcom brano pod uwagę walory przyrodnicze, krajobrazowe i historyczne.
"Zależało nam, aby turyści mieli szansę zobaczyć coś nietuzinkowego, aby odkryli na nowo walory krajobrazowe i historyczne tej ziemi ze Szlakiem Orlich Gniazd i zamkami, takimi jak Bąkowiec, Mirów czy Olsztyn, a zbaczając ze szlaku zachwycali się Ogrodzieńcem czy siewierskim Zamkiem Biskupim. Z kolei walory przyrodnicze zdecydowały, że w udostępnionym obszarze znalazła się tzw. Ostoja Środkowojurajska czyli Obszar Natura 2000" - powiedział Grzegorz Cekus.
Na udostępnionym obszarze nocleg będzie możliwy dla grupy dziewięciu osób przez dwie noce. Powyżej tych norm należy mailowo zgłosić (na adres nadleśnictwa) większą liczbę nocujących osób i dni pobytu. Leśnicy zachęcają jednak, by - ze względów bezpieczeństwa - zgłaszać leśne noclegi także mniejszych grup, szczególnie jeśli uczestniczą w nich dzieci.
"Wyznaczyliśmy na terenie trzech nadleśnictw łącznie ponad 5 tys. ha dostępnego lasu i wolelibyśmy w sytuacji kryzysowej, aby stosowne służby miały szanse na szybkie dotarcie do turystów" - wyjaśnił nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz Marcin Polak.
Grupa Jurajska GOPR przypomina o czynnych całą dobę numerach alarmowych 601 100 300 i 985. Goprowcy apelują również o zainstalowanie w telefonie aplikacji "Ratunek".
Program "Zanocuj w lesie" jest skierowany do miłośników lasu - odpowiedzialnych i dobrze przygotowanych do warunków terenowych. Leśnicy szacują, że chętnych do nocowania "na dziko" stale przybywa, a społeczność związana z tzw. bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób.
Na stronie internetowej Związku Gmin Jurajskich pod adresem https://www.jura.info.pl/przewodnik-turystyczny dostępny jest przewodnik online po Jurze Krakowsko Częstochowskiej, uwzględniający miejsca postojowe, parkingi, punkty widokowe, schroniska, szlaki turystyczne czy ośrodki agroturystyczne. W przygotowaniu jest papierowa wersja mapy, która jeszcze w maju w nakładzie 10 tys. egzemplarzy będzie dostępna w punktach informacji turystycznej. (PAP)
Marek Błoński
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.