Globalne ocieplenie może być już nie do zatrzymania

Naukowcy, którzy uczestniczyli w misji na Biegun Północny twierdzą, że lód arktyczny cofa się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, co może oznaczać, że globalne ocieplenie przekroczyło nieodwracalny punkt krytyczny.

Ekspedycja, w której wzięło udział 300 naukowców z 20 krajów, trwała 389 dni i kosztowała 165 mln dolarów. Wyniki badań wykonanych podczas jej trwania zaprezentowano we wtorek w Berlinie.

"Znikanie letniego lodu w Arktyce jest jedną z pierwszych min na polu, które sami stworzyliśmy popychając globalne ocieplenie zbyt daleko" - powiedział uczestnik wyprawy Markus Rex.

Dane ujawnione podczas konferencji prasowej obejmowały informacje na temat atmosfery, oceanu, lodu morskiego i ekosystemów. Od lat 90. XIX wieku pokrywa lodowa w Arktyce stała się o połowę cieńsza, a średnia temperatura o 10 stopni C. wyższa. Ze względu na mniejszą powierzchnię lodu morskiego, ocean był w stanie latem wchłonąć więcej ciepła przez co jesienią formowanie pokrywy lodowej przebiegało wolniej niż zwykle.

Naukowcy pobrali podczas misji próbki wody spod lodu by zbadać plankton roślinny i bakterie oraz lepiej zrozumieć funkcjonowanie ekosystemu morskiego w ekstremalnych warunkach. AFP zauważa, że uzyskane informacje wpłyną na rozwój modeli, które pozwolą przewidzieć jak będą mogły wyglądać fale upałów, ulewne deszcze lub burze za 20, 50 a nawet 100 lat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg