Pandemia "otrzeźwiła" amerykańskich studentów

Podczas pandemii COVID-19 wyraźnie spadło spożycie alkoholu przez studentów amerykańskich college'ów (szkół wyższych) - informuje "Journal of Adolescent Health".

College to określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich. Korzystając z danych ankietowych, naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill odkryli, że rozpowszechnienie spożywania alkoholu przez studentów pierwszego roku spadło z 54,2 proc. przed pandemią do 46 proc. w trakcie pandemii. Częstość upijania się spadła z 35,5 proc. przed pandemią do 24,6 proc. w trakcie pandemii. Badanie opiera się na doświadczeniach 439 studentów z Karoliny i odzwierciedla, w jaki sposób pandemia wpłynęła na życie społeczne i poziom stresu uczniów.

"Odkryliśmy, że czynniki społeczne, takie jak dystans społeczny i ograniczenie wsparcia ze strony przyjaciół, wiązały się ze spadkiem spożycia alkoholu wśród studentów pierwszego roku. Natomiast czynniki związane ze stresem były mniej ważne" - powiedziała główna autorka badania Jane Cooley Fruehwirth, profesor nadzwyczajny na Wydziale Ekonomii UNC-Chapel Hill w College of Arts & Sciences oraz wykładowca w Carolina Population Center.

Jej współpracownikami są Ben Gorman, starszy specjalista w dziedzinie komunikacji i neuronauki w College of Arts and Sciences oraz Krista Perreira, profesor medycyny społecznej w UNC School of Medicine i pracownik naukowy Carolina Population Center. Praca opiera się na ich wcześniejszych badaniach dotyczących zdrowia psychicznego studentów pierwszego roku podczas pandemii.

"Śledziliśmy tę samą grupę studentów pierwszego roku przed i po wybuchu pandemii, co pozwoliło nam przeanalizować związane z COVID-19 wyznaczniki zachowań związanych z piciem, jednocześnie biorąc pod uwagę wcześniejsze spożywanie alkoholu i czynniki społeczne" - mówi Gorman, który również kieruje TEACH Initiative, organizacją, która zajmuje się edukacją w zakresie używania substancji psychoaktywnych i zdrowia psychicznego w szkołach Północnej Karoliny.

Czynniki społeczne dominowały, jednak także stres odgrywał pewną rolę w przypadku części studentów. Trudności z nauką na odległość wiązały się ze zwiększonym spożyciem alkoholu przez studentów, którzy spożywali alkohol już przed pandemią. Ponadto 20,5 proc.ankietowanych zgłosiło używanie alkoholu lub innych środków odurzających w celu radzenia sobie z pandemią.

Znający z autopsji studenckie życie autorzy badania przypuszczają, że trend spadkowy w piciu alkoholu w college'u może się zmienić, gdy badani powrócą do kampusu. "Dominacja czynników społecznych sugeruje, że zmniejszenie spożycia alkoholu może nie zostać utrzymane po powrocie studentów do kampusu" - powiedział Fruehwirth. "W przypadku studentów, którzy pili już przed pandemią, uczelnie mogą wspierać ich, zapewniając sposoby radzenia sobie ze stresem, poprzez doradztwo, grupy wsparcia dla studentów, a zwłaszcza rozwiązywanie problemów związanych z nauką na odległość poprzez coaching akademicki".

Paweł Wernicki

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama