Malowidła naskalne sprzed 20 tys. lat

W grocie Alkerdi 2, na terenie Nawarry w Hiszpanii archeolodzy natrafili na ryty i malowidła naskalne przedstawiające głównie zwierzęta. Wiek tej twórczości szacowany jest na co najmniej 20 tys. lat.

Jak poinformowało biuro prasowe regionalnego rządu Nawarry, znalezisko znajduje się w jaskini na terenie gminy Urdazubi. W komunikacie sprecyzowano, że lokalizacją dzieła są wąskie galerie jaskini. Prowadzi do nich korytarz i bardzo niski otwór, który można pokonać, przesuwając się jedynie na czworaka.

"Znajdują się one w bardzo głębokim miejscu groty, dwa poziomy pod wejściem do jaskini" - podały w komunikacie władze regionu Nawarry, precyzując, że więcej szczegółów na temat odkrycia zespół badawczy poda w pierwszych dniach października.

Cytowani przez hiszpańskie media członkowie zespołu naukowego, m.in. archeolodzy z uniwersytetów Kantabrii i Salamanki, wskazali, że odkrycie prastarych dzieł sztuki "całkowicie ich zaskoczyło". Według hiszpańskich archeologów znalezione dzieło jest nietypowe jak na sztukę ludzką z okresu paleolitu. Z analizy rytów naskalnych wynika, że ich autor nie należał do wprawionych twórców - zauważają.

"Osoba, która je wykonała, nie miała manualnej zręczności artysty (), a raczej była osobą dopiero uczącą się, gdyż nie była w stanie wykonać linii ciągłych, a zarazem pewnych" - opowiada Olivia Rivero z Uniwersytetu Salamanki.

Głównym motywem odkrytych rytów są zwierzęta, szczególnie konie, żubry i bizony. Czterokrotnie autor przedstawił na ścianie jaskini także kobiece krocze.

"Do tego należy włączyć jeszcze pięć serii podwójnych linii wykonanych w kolorze czerwonym" - podały władze Nawarry - przypominając, że ostatnie naskalne dzieła człowieka z okresu paleolitu znaleziono w grocie Alkerdi 2 w 2016 r. Miały one zarówno barwę czerwoną, jak też czarną.

Pierwsze naskalne malowidła zostały znalezione w tej jaskini regionu Nawarry w 1930 r.

Marcin Zatyka

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama