Pierwsi ludzie w Europie żyli w mroźnym klimacie

Pierwsi przedstawiciele Homo sapiens, którzy dotarli do Europy, musieli mierzyć się z mroźnym klimatem - piszą naukowcy na łamach "Science Advances".

Dotychczas uważano, że migracje Homo sapiens do Europy rozpoczęły się wówczas, gdy zlodowacenie ustępowało i klimat stał się łagodniejszy. Najnowsze badania dowodzą jednak, że nasi przodkowie zaczęli pojawiać się w Europie, gdy panowały jeszcze surowe zimy.

Naukowcy analizowali skład izotopowy zębów, pochodzących od upolowanych zwierząt. Szczątki zwierząt znajdowały się w grocie Bacho Kiro, leżącej w Bułgarii. Z badań wynika, że nasi przodkowie zamieszkiwali grotę pomiędzy 46 tys. a 43 tys. lat temu. Musieli wówczas stawić czoła surowemu klimatowi w Europie. Klimat, który panował ponad 40 tys. lat temu na Bałkanach, przypomina dzisiejszą północną Skandynawię.

Jak opisuje główna autorka badań, Sarah Pederzani z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka (Niemcy), okazuje się, że nasi przodkowie, którzy dotarli do Europy, potrafili się dobrze przystosować do trudnych warunków. "Byli bardziej elastyczni, niż dotąd sądzono" - podkreśla.

Naukowcy podkreślają, że zastosowana metoda jest czasochłonna. Niemniej udało im się przebadać prawie 180 próbek, co pozwoliło zrekonstruować warunki klimatyczne obejmujące siedem tys. lat.

Badana warstwa zawierała dużą liczbę kości zwierzęcych, kamiennych narzędzi, wisiorków i ludzkie szczątki.

Więcej: www.mpg.de/17542108/0916-evan-early-homo-sapiens-groups-in-europe-faced-subarctic-climates-150495-x

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg