87 tys. kilometrów w godzinę

Zeta Ophiuchi, jedna z gwiazd konstelacji Wężownika, pędzi w przestrzeni kosmicznej z zawrotną prędkością 87 tysięcy kilometrów na godzinę - informuje NASA.

Zeta Ophiuchi to trzecia pod względem jasności gwiazda konstelacji Wężownika. Widać ją bez problemów "gołym okiem", bo jej jasność to aż 2.56 wielkości gwiazdowych. W rzeczywistości jest obiektem aż 8 razy większym od naszego Słońca i 20 razy od niego cięższym.

Astronomowie uważają, że w przeszłości gwiazda ta należała do układu podwójnego, w którym masywniejszy składnik zakończył swój żywot w postaci wybuchu supernowej. Eksplozja ta wyrzuciła Zetę Oph na nową trajektorię, nadając jej prędkość aż 87 tysięcy kilometrów na godzinę.

Efekty tej prędkości widać doskonale na najnowszych zdjęciach wykonanych przez sondę NASA Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE). Tak duże i masywne gwiazdy jak Zeta Oph charakteryzują się znaczącymi wiatrami gwiazdowymi. Wiatry te, wspomagane dodatkowo prędkością samej gwiazdy, zderzają się z materią międzygwiazdową powodując powstanie fali uderzeniowej poprzedzającej samą gwiazdę. Fala uderzeniowa powoduje kompresję i ogrzanie pyłu, który zaczyna emitować promieniowanie podczerwone, które może potem rejestrować WISE. W efekcie, w miejscu gdzie w świetle widzialnym widzimy tylko gwiazdę, w podczerwieni obraz jest znacznie ciekawszy.

Oprócz samej gwiazdy widać wyraźnie czerwony łuk związany z falą uderzeniową.

Co ciekawe, Zeta Ophiuchi, zawdzięczając swoją obecną pozycję wybuchowi supernowej, sama też zakończy swój żywot jako supernowa. Zanim to jednak nastąpi, gwiazda ma przed sobą jeszcze około 4 milionów lat życia. 

«« | « | 1 | » | »»
  • nitjer
    11.03.2011 18:03
    87.000 km/h, czyli 24 km/s, to nie jest zawrotna prędkość jak na kosmiczne uwarunkowania. Przecież Ziemia obiegając Słońce robi to z prędkością 30 km/s. Na miano zawrotnej dużo bardziej zasługują prędkości gwiazd opuszczających Drogę Mleczną - są rzędu 250.000 km/h, nie wspominając już prędkości fal uderzeniowych po eksplozjach supernowych rzędu 10.000 km/s lub prędkościach przyświetlnych materii zawartej w dżetach mikrokwazarów, kwazarów czy supermasywnych czarnych dziur. Oczywiście rozpędzenie nawet do prędkości zaledwie 24 km/s gwiazdy o masie wszakże aż 20 Słońc jest warte odnotowania. Świadczy o ogromnych siłach eksplozji gwiazd supernowych zdolnych rozrywać dotychczas istniejące układy gwiezdne. Jedynie określenie prędkości 87.000 km/h zawrotną wydaje mi się przesadne. Informację jednak przeczytałem z dużym zainteresowaniem gdyż bardzo interesuję się obfitującymi w tak dramatyczne zdarzenia kosmicznymi zjawiskami.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.