Odpowiedzi na to pytanie będą szukali uczestnicy szóstego spotkania z cyklu AreOPag, organizowanego przez świeckich dominikanów z Krakowa.
W auli św. Tomasza z Akwinu przy klasztorze dominikańskim w Krakowie spotkają się we wtorek o 18.30 naukowcy: prof. Tomasz Szarek - matematyk (Politechnika Gdańska), doktor filozofii, członek Rady Doskonałości Naukowej, prof. Jacek Zejma - fizyk eksperymentalny (Uniwersytet Jagielloński), prodziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, świecki dominikanin, mistrz formacji we Fraterni św. Alberta Wielkiego w Krakowie, Adam Bielawski - biolog molekularny, pracujący w dziedzinie neuropsychofarmakologii, zaangażowany w międzynarodowej katolickiej wspólnocie Emanuel oraz Agnieszka Bielawska - z wykształcenia biolog i leśnik, wraz z mężem odpowiedzialna za Prowincję Polski Południowej Wspólnoty Emmanuel w latach 2010-2016.
"W dzisiejszym świecie spotykamy z jednej strony postawy bezgranicznego zaufania nauce, mieniące się często jedynymi racjonalnymi. Z drugiej strony człowiek wierzący może wpaść w pułapkę fideizmu, czyli twierdzenia, że poznanie Boga jest pozarozumowe. Czy wiara poszukuje zrozumienia?" - pytają organizatorzy panelu.
Uczestnicy dyskusji będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy poznanie świata, które oferują nam nauki szczegółowe, oddala od Boga czy też może zbliżyć do Niego.
Czym jest nauka i czym jest wiara? Kiedy nastąpiło rozejście się teologii i nauk przyrodniczych i czy konflikt pomiędzy nimi ma charakter przejściowy czy też jest ostateczny? Co przyrodnik ma dziś do powiedzenia Kościołowi? Czy uczony może być wierzący? Te i inne pytania, dotyczące wzajemnych relacji pomiędzy nauką i wiarą, zada prowadzący dyskusję Grzegorz Guzik - matematyk (Wydział Matematyki Stosowanej AGH w Krakowie), świecki dominikanin z Fraterni św. Alberta Wielkiego.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.