Zmarł Tony Fitzjohn, legendarny konserwator przyrody

Tony Fitzjohn, znany ze swojej pracy z lwami u boku George'a Adamsona w rezerwacie Kora w Kenii, a sam twórca rezerwatu Mkomazi Rhino odgrywającego kluczową rolę w rozwoju populacji czarnego nosorożca, zmarł 24 maja w Kalifornii.

Jego książka "Born wild" ukazała się w Polsce pt. "Tańczący z lwami".

PenguinDigital BORN WILD by Tony Fitzjohn of Born Free fame

Fitzjohn, jak go opisywano, był "intrygującą i wyjątkowa mieszanką wiedzy i umiejętności. W buszu czuł się bardziej jak w domu niż w mieście", a zarazem był "zdolnym administratorem złożonej, wieloaspektowej organizacji, która zarządza ogólnoświatowym wsparciem dla działań konserwatorskich, w które był zaangażowany przez całe swoje życie".

Przygoda z ochroną przyrody zaczęła się dla niego gdy miał 22 lata. Porzucił wtedy dotychczasową pracę i udał się Kenii, gdzie poznał George'a Adamsona, prowadzącego rezerwat Kora.

Tak rozpoczęła się współpraca, która trwała prawie 18 lat i doprowadziła do pionierskich technik konserwacji przyrody. Poprzez swoje zaangażowanie, prelekcje i spotkania, Fitzjohn stał się jedną z kluczowych postaci działających na rzecz ochrony dzikiej przyrody w Afryce.

Fitzjohn był również autorem programu hodowli i reprodukcji zagrożonych dzikich psów afrykańskich, obejmującego przełomowe badania weterynaryjne nad odpornością tych zwierząt. Współpracował też z lokalnymi władzami ds. dzikiej przyrody, aby uzyskać status parku narodowego dla dwóch rezerwatów; wybudował szkołę średnią dla 350 dzieci i zmodernizował sale lekcyjne w 13 innych lokalnych szkołach podstawowych i 22 gimnazjach.

WildlifeNOW-Tony Fitzjohn, OBE Tony Fitzjohn on learning from lions

Działał na rzecz poprawy warunków życia lokalnych społeczności, zbudował i wyposażył ośrodek szkolenia zawodowego, szkolący młodych w spawalnictwie/pracach metalowych, stolarstwie, murarstwie, elektryce, naprawie i mechanice samochodów, rolnictwie i rolnictwie oraz lekcjach obsługi komputera; umiejętności zatrudnienia, z których korzystają również wsie.

Działał na rzecz zapewnienia lokalnym społecznościom dostępu do czystej wody, przychodni i usług medycznych.

14 grudnia 2006 roku przyznał otrzymał prestiżowy Order Imperium Brytyjskiego. Ceremonia odbyła się w Pałacu Buckingham w Londynie.

O jego pracy opowiadają m.in. filmy "Lamparty z Kory" wyprodukowany przez Gary'ego Streikera i Marka Robertsa, zaprezentowany w BBC w 1992 roku - historia przywrócenia środowisku naturalnemu dwóch lampartów do rezerwatu Kora;

"Urodzony, aby być dzikim" o translokacji słonicy Niny do rezerwatu Mkomazi po 27 latach życia w niewoli.

"Mkomazi. Powrót nosorożca", dokument, wyprodukowany przez Henson International Television, śledzący schwytanie w RPA czterech czarnych nosorożców i ich podróż powrotną do ich pierwotnych rejonów Mkomazi w Tanzanii.

Fabularyzowaną historię o ochronie zwierząt w rezerwacie Kora opowiada "Spacerować z lwami" z 1999 roku, gdzie w rolę George'a Adamsona wcielił się Richard Harris a w roli Tony'ego Fitzjohna wystąpił John Michie.

Nyssa To Walk With Lions - Tony Fitzjohn, Welcome to Kora

Więcej na: https://wildlifenow.com/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg