Na ratunek żabom

Ponad tysiąc uczniów będzie ratować żaby na kilkukilometrowym odcinku trasy Ląd-Zagórów, na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Rozstawiono już płotki, które uchronią płazy przechodzące przez jezdnię.

Jak poinformował PAP współorganizator akcji z konińskiego stowarzyszenia EKO-LOGICZNI Marek Niezabitowski, na poboczach drogi wkopano wiaderka, do których będą wpadać żaby. "Płazy będą ważone i oznaczane. Dwa razy dziennie wolontariusze będą je przenosić na drugą stronę jezdni" - wyjaśnił.

Jak podkreślił, liczebność żab bardzo spada, a są to naturalni wrogowie owadów, m.in. komarów. "W okresie godów żaby przechodzą na godowiska i giną na drogach, coraz bardziej nie sprzyja im też zanieczyszczenie środowiska" - powiedział Niezabitowski. Groźny jest dla nich również rozgrzany asfalt, na którym odpoczywają w czasie wędrówek i giną pod kołami samochodów.

EKO-LOGICZNI prowadzą pilotażową akcję informacyjno-edukacyjną ochrony płazów wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Konińskie stowarzyszenie istnieje od 2009 r. Głównym jego celem jest edukacja ekologiczna. W ubiegłym roku stowarzyszenie zorganizowało dla gimnazjalistów w ramach akcji edukacyjnej "Zielony Budzik" wyjazdy do pobliskiego Powidzkiego Parku Krajobrazowego i do Puszczy Bieniszewskiej.

Akcja ratowania płazów będzie trwać do 15 kwietnia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKOLOGIA, ŻABY

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja