Płoną polskie lasy

W lasach na przeważającym obszarze Polski występuje trzeci, najwyższy, stopień zagrożenia pożarowego - poinformował w czwartek Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL). W ciągu ostatniej doby w lasach wybuchło 99 pożarów.

Jak informuje IBL, wilgotność ściółki wynosi poniżej 20 proc., a w lasach na zachodzie kraju - poniżej 10 proc. Zdecydowana większość pożarów wybucha wtedy, gdy wilgotność ściółki spada poniżej 20 proc.

"Od kilku dni w lasach obserwujemy tzw. +pogodę pożarową+: temperatura powietrza przekracza 22 st. C., wilgotność względna powietrza spada poniżej 46 proc., a wilgotność ściółki jest niższa od 11 proc. Podczas takich warunków meteorologicznych gwałtownie wzrasta liczba pożarów" - podkreśla IBL w komunikacie przesłanym PAP.

W ciągu ostatniej doby w lasach wybuchło 99 pożarów; od początku kwietnia zanotowano ich 730. W zdecydowanej większości pożary powstają w wyniku świadomej lub nieświadomej działalności człowieka. IBL apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych i na obszarach do nich przylegających.

W lasach i w odległości mniejszej niż 100 m od lasu nie wolno: palić ognisk, używać otwartego ognia, palić śmieci; wypalać pozostałości roślinnych (np. traw, gałęzi); porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów; używać ciągnika lub innej maszyny bez należytego zabezpieczenia przed iskrzeniem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg