Minister zdrowia: Bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 45-74 lata, cytologia do 64 lat

Zmiany w programach profilaktycznych przewidują, że z bezpłatnej mammografii będą mogły korzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat, a z bezpłatnej cytologii kobiety do 64 lat - przekazała w piątek minister zdrowia Katarzyna Sójka. Leki Enhertu i Lynparza od 1 listopada będą refundowane - poinformowała.

Szefowa MZ poinformowała na piątkowym briefingu w Warszawie o rozszerzeniu, po przeprowadzeniu szerokich konsultacji z gronem m.in. lekarzy i organizacji pacjentów, programu profilaktyki raka piersi.

"Rozwiązania, które chcemy zaprezentować, to przede wszystkim obniżenie i podwyższenie wieku bezpłatnej mammografii dla kobiet w Polsce. Dzisiaj funkcjonujące rozwiązania - od 50. roku życia do 69. roku życia bezpłatnych badań mammograficznych - poszerzamy o pięć lat w dół i podwyższamy o pięć lat w górę" - powiedziała Sójka.

Dzięki nowym rozwiązaniom, jak mówiła, kobiety między 45. a 74. rokiem życia będą w Polsce mogły na podobnych zasadach jak do tej pory korzystać z profilaktycznych badań mammograficznych. Badania dla poszerzonej grupy będą dostępne od 1 listopada br.

Kolejne rozwiązanie w profilaktyce raka piersi to m.in. zwiększenie przez MZ możliwości badania immunohistochemicznego receptorów w raku piersi.

"Będą one mogły być wykonane na wczesnym etapie, co - mam nadzieję - na pewno skróci diagnostykę i jednocześnie przyspieszy możliwość włączenia odpowiedniego leczenia dla pacjentek" - stwierdziła Sójka.

Poinformowała, że od 2025 r. będą też obowiązywały wyłącznie mammografie cyfrowe.

Szefowa resortu zdrowia akcentowała, że zmiany mają zwiększyć liczbę osób korzystających z badań profilaktycznych i umożliwiać jak najwcześniejsze diagnozowanie nowotworów.

Minister Sójka podała, że kobiety, które "mają obciążony wywiad rodzinny będą przekierowane do szczególnej opieki dla osób z grupy ryzyka, by rozpoznanie nastąpiło jak najwcześniej".

Poinformowała ponadto, że poszerzony zostanie grupa pacjentek mogących korzystać z bezpłatnych badań cytologicznych, granica wieku zostanie podniesiona z 59. do 64. roku życia.

Przekazała, że od 1 stycznia 2024 r. do programu profilaktyki raka piersi będą także włączone kobiety po pięciu latach od zakończenia leczenia raka piersi.

Szefowa MZ poinformowała również, że od 1 listopada lek Trastuzumab derukstekan będzie refundowany. Jest on stosowany w leczeniu dorosłych chorych z HER2-dodatnim rakiem piersi.

"Na czas do 1 listopada włączamy, wspólnie z producentem, pomostowanie finansowanie, które umożliwi, że już od przyszłego poniedziałku, od 18 września, pacjentki z HER2 dodatnim nowotworem piersi rozsianym będą mogły skorzystać, wejść w program leczenia tym lekiem, a później płynnie przejść w refundację" - powiedziała minister. Lek ten, jak mówiła, daje nadzieję pacjentkom z zaawansowanym procesem chorobowym.

Resort przekazał na Twitterze (X), że na podstawie decyzji ministra lek Enhertu zostanie objęty refundacją od 1 listopada 2023 r. w ramach programu lekowego B.9.FM - Leczenie chorych na raka piersi. Terapia będzie dostępna dla pacjentów w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanej z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi, po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER2.

MZ podało też, że od 1 listopada 2023 r. będzie również refundowana terapia lekiem Lynparza (olaparyb) w leczeniu raka piersi.

Spadną cen prądu dla gospodarstw domowych. I to wstecznie

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg