Muzyczny gust mówi wiele o moralnym kompasie człowieka

Istnieje związek między podkładem muzycznym i słowami ulubionych piosenek człowieka a zasadami moralnymi.

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy wykryli zależności między rodzajem ulubionej muzyki i moralnymi wartościami. Zdaniem badaczy pozwoli to na głębsze zrozumienie mechanizmów psychologicznych związanych z moralnością człowieka.

Specjaliści z Queen Mary University of London, z kolegami z Włoch, wykorzystali uczenie maszynowe, aby przeanalizować związek między podkładem muzycznym i słowami ulubionych piosenek ochotników a ich zasadami moralnymi.

"Nasze badanie dostarcza przekonujących dowodów na to, że preferencje muzyczne mogą stanowić okno w świat wartości moralnych człowieka" - twierdzi dr Charalampos Saitis, jeden z głównych autorów odkrycia, opisanego w piśmie "PLOS ONE" (https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0294402).

W badaniu wzięło udział 1,4 tys. osób, które wypełniły specjalne testy oceniające ich wartości moralne oraz dostarczyły szczegółowych informacji na temat ulubionych utworów muzycznych. Zastosowane algorytmy sprawdzały właściwości muzyki, a także moralne wartości, emocje i nastroje zawarte w słowach. Połączenie analizy muzyki i słów skuteczniej przewidywało moralne nastawienie uczestników niż podstawowe informacje demograficzne.

Na przykład ton i barwa dźwięków okazały się szczególnie wartościowe w przewidywaniu poziomu troski i poczucia sprawiedliwości. Z kolei nastroje i emocje zawarte w słowach pozwalały przewidzieć takie cechy, jak lojalność, nastawienie do autorytetów i niewinność.

"Nasze wyniki pokazują, że muzyka to nie tylko źródło rozrywki czy przyjemności. Jest także potężnym medium, które kształtuje nasze zmysły moralne i odzwierciedla ich stan. Poprzez zrozumienie tego związku możemy stworzyć nowe interwencje oparte na muzyce, które wspierają pozytywny rozwój moralny" - zauważa Vjosa Preniqi, główna autorka badania.

Zdaniem naukowców implikacje uzyskanych wyników wykraczają poza czystą ciekawość akademicką i mogą wpłynąć na to, w jaki sposób wykorzystuje się muzykę w różnych sferach życia. "Nasze przełomowe odkrycie posiada potencjał różnych zastosowań - od tworzenia spersonalizowanych doświadczeń muzycznych po innowacyjne terapie muzyczne i kampanie komunikacyjne" - twierdzi dr Kyriaki Kalimeri, współautorka badania.

Marek Matacz

Od redakcji Wiara.pl
Jak uczy doświadczenie z innymi ludzkimi odkryciami, niechybnie zostanie też wykorzystane w celu manipulowania ludźmi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg