Wystawa "Okruchy Antyku - importy rzymskie na ziemiach polskich"

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną "Okruchy Antyku - importy rzymskie na ziemiach polskich".

Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 8 lutego o godz. 17 w Zamku Królewskim w Sandomierzu, a jednym z punktów tego wydarzenia będzie wykład zatytułowany "Jak to z importami rzymskimi było", który wygłosi prof. dr hab. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

- Głównym założeniem ekspozycji jest upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i archeologii ze szczególnym uwzględnieniem okresu początków naszej ery, oraz podkreślenie znaczenia wpływu jaki wywarło Cesarstwo Rzymskie na tereny dzisiejszej Polski, a także ukazanie ziem polskich przez pryzmat tzw. rzymskich importów. Warto podkreślić, że zainteresowanie ówczesnych rzymskich historyków m.in. Tacyta, Pliniusza czy Jordanesa tymi terenami oraz ludami je zamieszkującymi wynikało głównie ze względów handlowych (szlak bursztynowy) oraz politycznych (plemiona Wandalów i Gotów stanowiły dla Rzymian śmiertelne zagrożenie), co świadczyło o tym, że obszar ten nie pozostawał jedynie białą plamą. Warto zaznaczyć, że właśnie w tym okresie działało już w Górach Świętokrzyskich wielkie centrum metalurgiczne, którego geneza związana była z napływem importów rzymskich na te tereny. Wystawa ma również na celu przybliżenie ogólnoeuropejskiej historii oraz pokazanie europejskiego wymiaru dziedzictwa materialnego i historii regionu świętokrzyskiego - wyjaśnia Marcin Kapka, rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Autorem koncepcji wystawy i jej kuratorem jest dr Wojciech Rajpold – adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Łącznie na ekspozycji znajdzie się kilkaset artefaktów w tym między innymi: naczynia terra sigillata, rzymskie miecze oraz brązowe i srebrne ozdoby, naszyjniki z bursztynu i szkła, posążek Bachusa, zabytki z grobów książęcych w Giebułtowie i Sandomierzu-Krakówce, a także wiele innych artefaktów świadczących o silnym oddziaływaniu i wpływach rzymskich na ziemie polskie.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego.

Patronat medialny nad wystawą sprawuje Gość Niedzielny.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających w okresie od 9 lutego do 15 maja.


 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg