Wieczorem zaćmienie Księżyca

W środowy wieczór dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, które w dużej części będzie widoczne z terenu naszego kraju - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że Srebrny Glob jest w stanie w nim się schować. A ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje świecić.

Do najbliższego całkowitego zaćmienia Księżyca dojdzie w środę, 15 czerwca, w godzinach wieczornych. Zjawisko w całości będą mogli obejrzeć obserwatorzy na Oceanie Indyjskim, wschodniej i południowej Afryce, środkowej Azji, południowo-zachodniej Australii i na Antarktydzie. W Europie zaćmienie będzie widoczne przy wschodzie Księżyca.

Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 19:25 fazą półcieniową. O tej porze w Polsce jest jeszcze jasno, a Księżyc znajduje się pod horyzontem. Nie ma się jednak czym martwić, bo faza półcieniowa objawia się osłabieniem blasku Księżyca, ale cała jego tarcza jest jeszcze widoczna. Nie jest to więc etap efektowny. Ciekawe rzeczy zaczną się dziać w momencie rozpoczęcia zaćmienia częściowego, co nastąpi o godzinie 20:23. Niestety moment ten będzie w Polsce niewidoczny.

W naszym kraju na obserwacje warto wyjść tuż po zachodzie Słońca, czyli w okolicach godziny 21. Wtedy właśnie, już częściowo zaćmiony Księżyc zacznie się wyłaniać zza południowo-wschodniego horyzontu. Srebrny Glob całkowicie schowa się w cień Ziemi o godzinie 21:22 i znajdował się będzie wtedy tylko 2 stopnie nad horyzontem.

Maksimum zaćmienia nastąpi o godzinie 22:13, a koniec fazy całkowitej o 23:03. Wtedy nasz naturalny satelita będzie świecił 10 stopni nad horyzontem. Koniec fazy częściowej, a więc koniec najciekawszej części zjawiska, wydarzy się o godzinie 00:02. Zaćmienie półcieniowe potrwa jeszcze do 01:01.

Chcąc oglądać to zaćmienie, oprócz dobrej pogody, musimy mieć dobry widok na południowo-wschodni horyzont. Najlepiej prowadzić obserwacje ze wzgórza lub z wysokiego budynku.

Warto jeszcze dodać, że najlepsze warunki geometryczne do obserwacji zaćmienia będą mieli obserwatorzy w Polsce południowo-wschodniej, a najgorsze w północno-zachodniej części naszego kraju.

«« | « | 1 | » | »»
 • AKFJ
  14.06.2011 22:30
  To księżyc, tyle, że jasno "świeci", to nie słońce :D
 • teknon
  16.06.2011 08:42
  Garść informacji na temat zaćmienia Księżyca: http://przenosneplanetarium.pl/blog/2011/06/15/trzy-kolorowe-pilki-czyli-zabawa-w-zacmienie/
 • Kicekpicek
  19.06.2011 12:38
  http://www.photoblog.pl/kicekpicek/96387192/krotka-historia-pewnej-kuli.html
  Robiłem zdjęcia Sony Alpha 290 + 200mm, różne czasy naświetlania, f5.6, ISO 400 - 800.
  około godzinny proces odsłonięcia Księżyca po zaćmieniu.

  Zdjęcia robione z miejsca +50° 4' 28.08", +22° 14' 18.58"
 • Obserwator
  03.09.2017 12:20
  Akurat widziałem coś takiego u siebie.
  Coś pięknego i mistycznego.
  Tylko, że mój księżyc się nie obraca i świecąca część była po lewej stronie.
  (To było w przeddzień ostatniego zaćmienia słońca).
  Zastanawiam się jednak jak to jest możliwe, że księżyc widoczny jest w ten sposób? Jeżeli by kierując się wiedzą, wpajaną nam w szkole i tym co piszecie w artykule, powinien on być zasłonięty i częściowo nie widoczny, jak podczas normalnych faz księżyca.
  Cytuje:
  "Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Ziemia i Księżyc."
  Więc ziemia jest w tym momencie po środku.
  " Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że Srebrny Glob jest w stanie w nim się schować."
  A więc księżyc powinien być niewidoczny.
  " A ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje świecić."
  Otóż to.

  A tu widać zupełnie co innego.
  Poza tym, cieć rzucany przez ziemię na księżyc powinien być większy a tu widać ewidentnie, że jego łuk (cień), który zasłania księżyc jest wielkości księżyca.

  Na logiczny i zdrowy rozsądek to ta teoria przeczy praktyce. Fakty przeczą tej teorii.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.