Multiwitaminy nie przedłużają życia zdrowym dorosłym

Badanie z udziałem prawie 400 tys. zdrowych mieszkańców USA, prowadzone przez 20 lat pokazało, że regularne przyjmowanie suplementów multiwitaminowych nie wpływa na długość życia. Nie było przy tym różnic w zgonach z powodu raka, zawałów czy udarów.

W USA oraz wielu innych krajach zachodnich duża grupa dorosłych regularnie przyjmuje multiwitaminowe preparaty z nadzieją na poprawę zdrowia i w konsekwencji także wydłużenia życia. Jak zwracają uwagę naukowcy z amerykańskiego National Cancer Institute, prowadzone dotąd badania na ten temat dawały niejednoznaczne wyniki.

Aby dokładniej przyjrzeć się tym zależnościom, naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z dużych badań dotyczących mieszkańców różnych części USA (https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2820369). Projekty te objęły w sumie ponad 390 tys. dorosłych, zdrowych osób, które były obserwowane przez ponad 20 lat. Uwzględniono przy tym liczne czynniki demograficzne oraz te związane ze stylem życia, które mogły wpłynąć na rezultaty. Pozwoliło to uzyskać dokładniejsze wyniki niż w poprzednich badaniach.

Okazało się, że osoby przyjmujące codziennie preparaty multiwitaminowe nie obniżały swojego ryzyka śmierci z dowolnej przyczyny. Nie zauważono także różnice w zgonach z powodu chorób nowotworowych, chorób serca czy naczyniowo-mózgowych.

Badacze podkreślają jednocześnie potrzebę badania wpływu multiwitamin na zdrowie i ryzyko śmierci osób z różnych populacji, np. z niedoborami ważnych składników w diecie czy u osób starszych.

Marek Matacz

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DIETA, MEDYCYNA, NAUKA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg