Sonda Chang'e sprowadziła blisko dwa kilogramy próbek

Chińska sonda Chang'e 6 sprowadziła prawie dwa kilogramy materiału badawczego ze strony Księżyca niewidocznej z Ziemi - podała chińska agencja prasowa Xinhua. Ich analiza ma pomóc naukowcom lepiej poznać pochodzenie i strukturę Księżyca.

Próbki o masie 1935,3 g zebrane przez bezzałogową sondę Chang'e-6 zostały przekazane chińskim zespołom badawczym podczas ceremonii, która odbyła się w piątek w Pekinie.

Po starcie z kosmodromu Wenchang na wybrzeżu południowej prowincji Hainan 3 maja, sonda Chang'e-6 wylądowała 2 czerwca w basenie uderzeniowym Biegun Południowy - Aitken po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca, skąd pobrała próbki księżycowego pyłu i skał. Lądowanie modułu powrotnego miało miejsce 25 czerwca na terenie Mongolii Wewnętrznej.

W ostatnich latach Chiny przeprowadziły wiele udanych misji na Księżyc, pobierając próbki z widocznej z Ziemi strony Księżyca za pomocą sondy Chang'e 5. Naukowcy liczą, że dzięki analizie przywiezionych ostatnio materiałów dowiedzą się więcej o różnicach geologicznych po obu stronach Księżyca.

Amerykańskie i sowieckie księżycowe misje pobierały próbki wyłącznie z widocznej strony naturalnego satelity Ziemi.

Celem Pekinu jest przeprowadzenie załogowego lądowania na Księżycu przed 2030 rokiem i ukończenie księżycowej bazy badawczej do 2035 r.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ ap/

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CHINY, KOSMOS, NAUKA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg