Kopią tunel. Znaleźli cenne zabytki

W Rzymie, między Zamkiem Świętego Anioła a Watykanem, gdzie trwa budowa tunelu w ramach przygotowań do Roku Świętego znaleziono zabytki z czasów dynastii julijsko- klaudyjskiej , w tym portyk, prawdopodobnie cesarza Kaliguli. O odkryciu tym poinformowało włoskie Ministerstwo Kultury.

Wcześniej w tym samym rejonie Piazza Pia natrafiono na pozostałości antycznej pralni. Postanowiono przenieść je do ogrodu pod Zamkiem Świętego Anioła.

Jak wyjaśnił resort kultury, właśnie podczas akcji przenoszenia ruin pralni, znaleziono ślady ogrodu, który wychodził bezpośrednio na brzeg Tybru. To struktura za murem z trawertynu wraz z tarasami nad rzeką. Znajdował się tam też portyk z kolumnami, po którym pozostały tylko fundamenty.

Inne odkrycia archeologiczne dokonane obecnie w okolicy, gdzie znajduje się między innymi siedziba Radia Watykańskiego, to dekoracje dachów przedstawiające sceny mitologiczne.

Wielu szczegółów na temat tych znalezisk można doszukać się w starożytnych źródłach literackich. Zmarły w 50 roku naszej ery żydowski pisarz i filozof Filon z Aleksandrii napisał, że cesarz Kaligula przyjął delegację Żydów z tego miasta - ofiar nietolerancji religijnej- w Ogrodach Agrypiny nad Tybrem.

Historyczny opis miejsca tego spotkania pozwala według ekspertów stwierdzić, że to właśnie ono zostało odkryte na Piazza Pia.

Znaleziska te, pochodzące z epoki między panowaniem cesarza Oktawiana Augusta i Nerona mają ogromne znaczenie i wartość - podkreślają archeolodzy.

Jednocześnie zapewniono, że odkrycie to nie spowoduje opóźnień w budowie tunelu dla samochodów.

Włoskie media zauważają, że efekty tych wykopalisk wywołują zachwyt i są jednocześnie potwierdzeniem tego, że niemal na każdym placu budowy w Rzymie natrafia się na pozostałości z czasów antycznych.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/wr/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg