Bartłomiej jest patriarchą dawnego rzymskiego miasta cesarskiego nad Bosforem i honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia.
Grecko-prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I obchodzi 85. urodziny przypadające 29 lutego. Jako następca Apostoła Andrzeja nosi tytuł „Patriarchy Ekumenicznego”, co czyni go honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia, liczącego około 300 milionów wyznawców. Bartłomiej I jest światowej sławy teologiem i ekumenistą. Jego starania mają na celu zjednoczenie światowego prawosławia i dialog z innymi Kościołami. W ostatnich latach jednak odniósł większy sukces w tej drugiej kwestii: stosunki ekumeniczne są dobre, ale prawosławie przeżywa wewnętrzny kryzys.
Od 1991 roku Bartłomiej jest patriarchą dawnego rzymskiego miasta cesarskiego nad Bosforem i honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia. Sposób obsadzenia tej funkcji jest jednym z punktów spornych w Kościele prawosławnym. Podczas gdy Bartłomiej mocno podkreśla rolę Konstantynopola jako „Kościoła matki” prawosławia i rości sobie prawo do pełnienia funkcji koordynacyjnej dla niezależnych Kościołów prawosławnych, Moskwa i inne Kościoły oskarżają go, że w ten sposób chce kopiować katolicki model organizacyjny.
Na świecie Bartłomiej I cieszy się wielkim uznaniem m.in. za swoje zaangażowanie na rzecz ekologii, co przyniosło mu honorowy tytuł „Zielonego Patriarchy”. Ten kanonista, który posiada doktorat i włada siedmioma językami, jest także ważnym partnerem w dyskusjach na temat islamu i judaizmu. Siedziba patriarchy, „Fanar”, znajduje się w Stambule.
Jako honorowy zwierzchnik światowego prawosławia Bartłomiej I nie ma bezpośredniej jurysdykcji nad Kościołami narodowymi. Władze tureckie nie uznają również ogólnoprawosławnych zadań Patriarchatu. Uważają, że Bartłomiej I jest jedynie najwyższym pasterzem kilku tysięcy greckich chrześcijan prawosławnych pozostałych w Turcji. Choć liczba wiernych stale spada, Patriarchat sprawuje bezpośrednią kontrolę nad około 3,5 milionami wiernych w niektórych częściach Grecji i diasporze w Ameryce Północnej i Południowej, Europie Środkowej i Zachodniej oraz Australii.
Papież i patriarcha
Bartłomiej I jest uważany za człowieka bardzo otwartego. Z papieżem Benedyktem XVI (2005–2013), który odwiedził go w Stambule w 2006 r., patriarcha wznowił rozmowy między Kościołem katolickim i prawosławnym, których nie prowadzono od kilku lat. Z następcą Benedykta XVI, Franciszkiem, Bartłomiej nadał dalszy impuls procesowi dialogu i zbliżenia. „Chemia” między nimi jest bardzo widoczna. Patriarcha często odwiedza papieża w Watykanie. Ostatnio widzieli się we wrześniu 2019 r. Z kolei papież Franciszek był u niego w Fanarze w 2014 r. Światowym echem odbiły się „historyczne i przełomowe” wizyty papieża i patriarchy w obozach dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos w 2016 r. oraz w bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie w 2014 r. Ponadto w 2016 i 2018 r. patriarcha przyjął zaproszenie papieża na modlitwy o pokój w Asyżu i Bari.
Papież i Patriarcha wielokrotnie opowiadali się za ustaleniem wspólnej daty Wielkanocy dla wszystkich Kościołów. Chcą również wykorzystać obchodzony w tym roku jubileusz 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego do poczynienia dalszych postępów w ekumenizmie. W 325 roku w Nicei (dzisiejszym Izniku) sformułowano wyznanie wiary chrześcijańskiej. Papież Franciszek planuje podróż do Turcji pod koniec maja na uroczystości soborowe w Nicei, dzisiejszym Izniku, aby przewodniczyć uroczystościom wraz z patriarchami innych Kościołów. Wciąż jednak nie ma potwierdzenia wizyty. Nie wiadomo, czy do niej dojdzie, a to z powodu obecnej choroby Franciszka.
Konflikt z Moskwą
W 2016 roku Bartłomiej chciał nadać nowe impulsy duchowe, duszpasterskie i strukturalne światowemu prawosławiu poprzez Sobór Panprawosławny na Krecie, ale w soborze nie wzięły udziału cztery Kościoły, w tym Rosyjski Kościół Prawosławny. Konflikt z Moskwą jeszcze bardziej się zaostrzył po tym, gdy na początku 2019 r. patriarcha przyznał autokefalię Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy. Ten krok spowodował, że z trzech wcześniej skłóconych Kościołów na Ukrainie powstały dwa. W rezultacie Moskwa zerwała wspólnotę kościelną z Patriarchatem Ekumenicznym.
Konflikt pomiędzy Kościołem Rosyjskim a Konstantynopolem stanowi również prawdziwą próbę dla innych Kościołów prawosławnych. Jedni opowiadają się po stronie Konstantynopola, inni po stronie Moskwy, a jeszcze inni starają się zachować równowagę pomiędzy jednym a drugim. Na razie nic nie wskazuje na to, że sytuacja ulegnie rozwiązaniu.
Troska o nowe powołania kapłańskie
Bartłomiej nie ma łatwego życia, nie tylko w obrębie prawosławia, ale także w Turcji: gdy w 1991 r. został wybrany na patriarchę, Prawosławna Szkoła Teologiczna na wyspie Chalki na Morzu Marmara nie mogła już od 20 lat kształcić na mocy zarządzenia władz tureckich. Oznacza to, że w Turcji od prawie 50 lat nie został wykształcony żaden ksiądz prawosławny.
Prawosławne Seminarium Duchowne w Chalki wraz z przyległym Kolegium Teologicznym było najważniejszą instytucją teologiczną Patriarchatu Konstantynopola i jedną z wiodących prawosławnych instytucji akademickich na świecie, aż do jej zamknięcia przez państwo tureckie w 1971 roku. Studiowało tam wielu teologów, biskupów i patriarchów, wśród nich patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I. W 1971 r. Chalki zostało zamknięte na mocy tureckiego prawa zakazującego działalności prywatnych uniwersytetów.
Oznacza to po prostu, że brakuje młodych ludzi, choć i tak byłoby to trudne nawet gdyby Wyższa Szkoła była otwarta, gdyż w całej Turcji jest prawdopodobnie nie więcej niż 2500–3000 chrześcijan grecko-prawosławnych. Wiele dawnych kościołów prawosławnych państwo tureckie uznaje za zabytki kultury; odprawianie w nich nabożeństw wymaga uzyskania specjalnych zezwoleń od władz.
Jesienią 2024 r. pojawiło się coraz więcej przesłanek wskazujących na to, że wznowienie działalności w Chalki może stać się realne. Na przełomie roku patriarcha spotkał się nawet z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, aby omówić tę kwestię. Od tego czasu jednak w Chalki znów jest cisza. Według źródeł w Patriarchacie Ekumenicznym, jeśli zgoda zostanie udzielona, Kolegium Teologiczne będzie mogło zacząć przyjmować studentów w ciągu dwóch lat. Harmonogram ten zależy od prac renowacyjnych i wyjaśnienia różnych kwestii administracyjnych i technicznych. Dotyczy to na przykład mianowania nauczycieli i przeprowadzania procedur rekrutacyjnych.
Urodzony na tureckiej wyspie Imbros
Bartłomiej urodził się 29 lutego 1940 r. jako Dimitrios Archondonis na tureckiej wyspie Imbros. Studiował w Wyższej Szkole Teologicznej na wyspie Chalki, podczas święceń diakonatu w 1961 r. otrzymał imię apostoła Bartłomieja. Kolejne studia odbył w Instytucie Studiów Wschodnich Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, gdzie w 1968 r. uzyskał doktorat z zakresu wschodniego prawa kanonicznego, w Instytucie Ekumenicznym w szwajcarskim Bossey oraz na uniwersytecie w Monachium. Był współtwórcą Stowarzyszenia Prawa Kanonicznego Kościołów Wschodnich.
Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. W latach 1968–1972 był asystentem dyrektora Kolegium Teologicznego w Chalki, a następnie do 1990 r. dyrektorem biura swojego poprzednika, patriarchy ekumenicznego Dimitriosa. W 1973 r. został wybrany metropolitą Filadelfii, a w 1990 r. metropolitą Chalcedonu.
Jako metropolita Chalcedonu, Bartłomiej I został w 1990 r. najwyższym rangą metropolitą Świętego Synodu i przewodniczył kilku komisjom, m.in. ds. prawa kanonicznego oraz ds. ekumenizmu. W 1991 roku został wybrany na patriarchę ekumenicznego i 270. następcę św. Andrzeja Apostoła.
Odkrycie przemawia za większymi szansami na istnienie w przeszłości życia na Czerwonej Planecie.
To pierwsze tak silne dowody na istnienie planety na orbicie biegunowej układzie podwójnym.
Wskazują one na wulkaniczną przeszłość planety, co ma ogromne znaczenie dla poszukiwań śladów życia.
Mogłoby to rozwiązać jedną z głównych kosmologicznych zagadek.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.