Ołtarz Filistynów sprzed blisko 3000 lat odkryto w Izraelu

Kamienny ołtarz Filistynów z IX w p.n.e. odkryto w ruinach starożytnego miasta w Izraelu - informuje serwis internetowy Haaretz.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Tel Zafit, w odległości 13 kilometrów od miasta Kirjat Gat w Dystrykcie Południowym w Izraelu, gdzie znajdują się ruiny starożytnego filistyńskiego miasta Gat.

Jak poinformował prof. Aren Maeir z Uniwersytetu Bar-Ilan w Ramat Gan, kierujący pracami wykopaliskowymi, odkryty kamienny filistyński ołtarz z IX wieku p.n.e. przypomina kształtem ołtarze żydowskie z tego okresu i może wskazywać na związki kulturowe łączące obydwa ludy, które zwalczały się przez stulecia.

Znalezisko ma kształt kamiennego bloku o wysokości 1 metra oraz długości i szerokości wynoszących po 0,5 metra. Z dwóch przednich górnych narożników wystają kamienne rogi, a w środkowej części ołtarza przebiega gzyms.

Kształt odkrytego filistyńkiego ołtarza przypomina opisy starożytnych ołtarzy żydowskich z tego okresu, a największą różnicą jest liczba rogów wystających z narożników - w Świątyni Jerozolimskiej, głównej świątyni judaizmu, ołtarz posiadał cztery rogi, po jednym na każdym górnym narożniku.

Zdaniem prof. Maeira, kształt odkrytego ołtarza może świadczyć o bliskości kulturowej Filistynów i Żydów, którzy w źródłach historycznych tradycyjnie przedstawiani byli jako zagorzali wrogowie.

Jak poinformował prof. Maeir, odkryty ołtarz ma niewielkie rozmiary, ale jego odnalezienie ma wielkie znaczenie, gdyż artefakty z czasów biblijnych, których opisy można odnaleźć w biblijnych tekstach, należą do bardzo rzadkich znalezisk.

Prace wykopaliskowe w ruinach Gat prowadzone są przez archeologów od 15 lat i koncentrują się na warstwie pochodzącej z czasów istnienia państwa Filistynów i świetności miasta, które upadło w 830 r. p.n.e. po zdobyciu go przez wojska Chazaela - króla Aramu-Damaszku.

Upadek Gat i osłabienie państwa Filistynów wzmocniło królestwo Judy, które istniało na południowych ziemiach Izraela od 930 r. p.n.e. po rozbiciu królestwa Izraela i Judy na dwa osobne państwa.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.