O zaawansowanych kontaktach międzykulturowych świadczyć mogą również odnalezione na cmentarzysku, liczne zapinki.
Naukowcy przeanalizowali znaleziska z cmentarzyska Store Frigard na Bornholmie, np. kobiece "skandynawskie pasy" czy powszechne w regionie groty włóczni. Wskazują one, że lokalna społeczność odgrywała kluczową rolę w kontaktach ponadregionalnych oraz w dystrybucji towarów i ludności przez Bałtyk w epoce żelaza.
Wyspa Bornholm w starożytności, szczególnie w epoce żelaza, mogła być naturalnym węzłem wymiany dóbr i kontaktów międzykulturowych pomiędzy Europą kontynentalną (Polską i północnymi Niemcami) a Jutlandią oraz południową Skandynawią. Jednak skala tych kontaktów, ich zmienność, znaczenie dla lokalnych społeczności oraz wpływ na inne regiony w strefie Morza Bałtyckiej nie są do końca jasne.
Wyjaśnieniem tych kwestii zajmują się naukowcy z międzynarodowego projektu badawczego "Bornholm - wyspa pośrodku", łączącego badaczy z Danii, Szwecji, Polski i Norwegii. Ma on rzucić nowe światło na przemiany społeczne i ekonomiczne w lokalnej społeczności oraz na kontakty międzynarodowe i sojusze w regionie Morza Bałtyckiego we wczesnej epoce żelaza, w oparciu o materiały z cmentarzyska Store Frigard.
Store Frigard to jedno z nielicznych miejsc na Bornholmie i w całym regionie Morza Bałtyckiego, które tak wyraźnie ilustruje transregionalne powiązania oraz mobilność ludności.
Badania wykopaliskowe w tym miejscu prowadzono w latach 1954-1963. Znalezione artefakty znajdują się obecnie w zbiorach Narodowego Muzeum w Kopenhadze.
Na stanowisku znaleziono ponad 1,2 tys. grobów ciałopalnych (oraz jeden szkieletowy), datowanych od wczesnej epoki żelaza aż po późny okres rzymski (500 p.n.e. - 400 n.e.). To czyni Store Frigard największym i najdłużej funkcjonującym cmentarzyskiem nie tylko na Bornholmie, ale w całym regionie bałtyckim. W grobach odnaleziono co najmniej 650 zabytków metalowych - ozdób, części stroju, narzędzi i broni (około 95 proc. z nich wykonano z żelaza). Pierwsza publikacja, przygotowana w ramach tego projektu - na temat badań znalezisk ze Store Frigard, ukazała się w piśmie "Antiquity".
Przykładem międzyregionalnych powiązań ówczesnych mieszkańców Bornholmu są m.in. tzw. "skandynawskie pasy", złożone z dekoracyjnych, wieloelementowych okuć żelaznych, popularnych w strefie bałtyckiej i południowej Skandynawii. "Inwentarze grobowe i analizy antropologiczne wskazują, że były one elementem kobiecego stroju. Choć analiza typologiczna sugeruje, że zestawy okuć z Store Frigard pochodzą z Gotlandii lub ze Szwecji kontynentalnej, możliwe jest również, że były produkowane lokalnie na Bornholmie, na wzór importowanych oryginałów" - opisał PAP prof. Piotr Łuczkiewicz z Instytutu Archeologii UMCS.
O zaawansowanych kontaktach międzykulturowych świadczyć mogą również odnalezione na cmentarzysku, liczne zapinki. Wzory używane lokalnie w ostatnich stuleciach p.n.e. dokładnie odpowiadają innym znaleziskom z Polski centralnej i północnych Niemiec.
Jeśli chodzi o uzbrojenie, te same typy grotów włóczni, tarcz i mieczy były używane zarówno na Bornholmie, jak i na Olandii, Gotlandii oraz w południowej Skandynawii.
"Obecność elementów obcego stroju można interpretować jako dowód na rozpowszechnianie wzorców kulturowych, międzyregionalną wymianę handlową. Może również wskazywać na mobilność ludności, w tym rzemieślników, a także na egzogamię, czyli zawieranie małżeństw poza grupą lokalną" - wyjaśnił prof. Łuczkiewicz.
Z kolei - jak wskazał - podobieństwa w uzbrojeniu mogą wskazywać na istnienie rozbudowanych sieci przymierzy wojskowych.
Badacz podkreślił, że "zakrojone na tak szeroką skalę kontakty można jednoznacznie uchwycić jedynie poprzez połączenie metod archeologicznych z nowoczesnymi metodami nauk przyrodniczych". Dodał, że wszystkie znaleziska z cmentarzyska będą poddawane dalszym analizom.
W dalszej części projektu naukowcy planują badania metalograficzne, które pozwolą wyjaśnić pochodzenie i technologie wykonania żelaznych przedmiotów, licznie znajdowanych na bornholskim cmentarzysku. Chcą odpowiedzieć na pytanie, czy wyspa dysponowała surowcami, rzemieślnikami i odpowiednią wiedzą technologiczną, by być samowystarczalna, czy też społeczność była zależna od importu - np. ze Szwecji.
Z kolei analizy osteologiczne i statystyczne pomogą zyskać wiedzę na temat zróżnicowania społecznego lokalnej społeczności. Planowane są także badania paleogeograficzne, rekonstruujące ówczesny krajobraz, oraz analizy izotopowe próbek kostnych z części grobów, w których znajdowało się zarówno wyposażenie lokalne, jak i potencjalnie obcego pochodzenia. Pozwoli to określić, jaki procent pochowanej tam ludności mógł być napływowy.
Ewelina Krajczyńska-Wujec
Ok. 2,1 mln. nigeryjskich dzieci nie otrzymało ani jednej rutynowej dawki szczepień ochronnych.
13 proc. przypadków Alzheimera można przypisać brakowi aktywności fizycznej.
Setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur
Kurczaka w kawałkach, o teksturze mięsa, można hodować w laboratorium
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.