Praca
Praca
Roman Koszowski /Foto Gość

Przepracowanie może skutkować zmianami w mózgu

PAP

publikacja 15.05.2025 22:01

Zbyt intensywna praca, kosztem odpoczynku, może doprowadzić do zmian strukturalnych w mózgu - zaobserwowano na przykładzie młodych pracowników w Korei Południowej. Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.

Badania przeprowadzili specjaliści dwóch koreańskich uniwersytetów: Chung-Ang oraz Yonsei, o czym informują na łamach pisma "Occupational & Environmental Medicine". Przy użyciu badań obrazowych rezonansu magnetycznego analizowano mózgi 110 pracowników. Podzielono ich na dwie grupy: tych, którzy pracowali co najmniej 52 godziny tygodniowo, oraz poniżej 52 godzin. W pierwszej grupie były 32 osoby, głównie młode, dobrze wykształcone, o niewielkim stażu zawodowym.

Jak informują autorzy badania w informacji prasowej, w mózgach pracowników spędzających w pracy co najmniej 52 godziny tygodniowo wykryto znaczne zmiany w rejonach odpowiedzialnych za funkcje poznawcze oraz emocje. Dotyczy to szczególnie tzw. zakrętu czołowego (frontal gyros) oraz insula (wyspa).

Zakręt czołowy w płacze czołowym zwiększa powierzchnię mózgu oraz liczbę połączeń nerwowych i komórek nerwowych. Pełni on ważną rolę w takich funkcjach jak poznanie, uwaga, pamięć oraz zdolności językowe. Insula położona jest w zagłębieniu bruzdy bocznej mózgu i określana też mianem "piątego płata mózgu". Pełni ona ważna rolę w procesach emocjonalnych, samoświadomości oraz w relacjach z innymi ludźmi.

"Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne" - twierdzi w wypowiedzi dla CNN współautor badania John Yui Choi z Uniwersytetu Yonsei. Warunkiem jest umiejętne łącznie pracy z wypoczynkiem, jednak powrót do poprzedniego stanu będzie wymagał dłuższego czasu.

To kolejne badanie wskazujące na to, że przepracowanie jest szkodliwe dla zdrowia. W 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wspólnie z Międzynarodową Organizacją Pracy (ILO) opublikowały badania, z których wynika, że przepracowanie przyczynia się do ponad 745 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Wykazano też, że zbyt intensywna praca zwiększa ryzyko cukrzycy oraz osłabia wydolność umysłową.

Zbigniew Wojtasiński

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Reklama

Reklama

Reklama