Odkryto najstarsze ślady hodowli koni

W regionie Al-Makar w Arabii Saudyjskiej odkryto liczące ok. 9 tys. lat wytwory, świadczące o zajmowaniu się ludzi w epoce kamienia hodowlą koni. Są to najstarsze dowody tego rodzaju ludzkiej aktywności na świecie.

"Znaleziska wykazały, że Al-Makar jest najstarszym jak dotąd miejscem na świecie, w którym ludzie zajmowali się hodowlą koni" - napisano w oficjalnym oświadczeniu Saudyjskiej Komisji ds. Turystyki i Zabytków Starożytnych (SCTA), dodając, że znaleziska ukazują także kulturalną aktywność ludzi w epoce kamiennej w tym regionie.

Król Abd Allah pochwalił pracę archeologów i poprosił ich o opublikowanie wyników wykopalisk, z których wynika, że Półwysep Arabski dzierży palmę pierwszeństwa w hodowli koni.

"Wykopaliska świadczą o tym, że hodowla koni jest starą tradycją, którą muzułmanie odziedziczyli po swoich przodkach. Nic dziwnego, że w czasach proroka Mahometa, a później kalifów, wyznaczano specjalne obszary przeznaczone do hodowli i ujeżdżania koni" - powiedział przewodniczący SCTA, książę Sultan ibn Salman As-Saud.

Członek SCTA, odpowiedzialny za zabytki starożytne i muzealnictwo, Ali Al-Ghabban powiedział, że prace wykopaliskowe w regionie Al-Makar rozpoczęto w zeszłym roku, po doniesieniach jednego z mieszkańców, a w projekcie brały udział połączone zespoły: saudyjski i międzynarodowy.

Al-Ghabban poinformował także, że testy DNA i datowanie izotopem węgla C14, którym poddano 80 odnalezionych wytworów wykazały, że mają one ok. 9 tys. lat. Z wcześniejszych wykopalisk w innych krajach wynikało, że ludy Azji Środkowej zajmowały się hodowlą koni najwcześniej 5 tys. lat temu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.