Ratujmy misie koala

Zaostrzenie przepisów ruchu drogowego i budowa specjalnych tuneli dla misiów koala powinno zapobiec wymieraniu gatunku będącego symbolem Australii - wynika z raportu przedstawionego przez członków jednej z komisji australijskiego Senatu.

Dokument zawiera zalecenia dla lokalnych władz, aby zwiększyły ograniczenia prędkości na obszarach występowania torbaczy, zainstalowały ogrodzenia wzdłuż głównych dróg oraz zbudowały tunele i mosty, które umożliwiłyby misiom bezpieczne przejście na drugą stronę.

"Komitet z zadowoleniem może stwierdzić, że misie koala na razie nie kwalifikują się do wpisania na listę gatunków zagrożonych. Zdaniem komitetu umieszczenie tego symbolu Australii na liście byłoby narodową hańbą" - powiedział przewodniczący komisji, senator Doug Cameron.

Nie wiadomo dokładnie, ile tych torbaczy żyje obecnie na wolności, ponieważ szacunki ekspertów są bardzo rozbieżne i wynoszą od 43 tys. do 300 tys. osobników. Jednak w ostatnim czasie liczba tych zwierząt zaczęła powoli spadać. Wypadki drogowe są drugą, po wycinaniu drzew eukaliptusowych, przyczyną ich wymierania.

Władze północno-wschodniego stanu Queensland poinformowały, że w latach 1997-2009 na skutek zderzenia z samochodem zginęło ponad 4,5 tys. misiów koala.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.