Zaostrzenie przepisów ruchu drogowego i budowa specjalnych tuneli dla misiów koala powinno zapobiec wymieraniu gatunku będącego symbolem Australii - wynika z raportu przedstawionego przez członków jednej z komisji australijskiego Senatu.
Dokument zawiera zalecenia dla lokalnych władz, aby zwiększyły ograniczenia prędkości na obszarach występowania torbaczy, zainstalowały ogrodzenia wzdłuż głównych dróg oraz zbudowały tunele i mosty, które umożliwiłyby misiom bezpieczne przejście na drugą stronę.
"Komitet z zadowoleniem może stwierdzić, że misie koala na razie nie kwalifikują się do wpisania na listę gatunków zagrożonych. Zdaniem komitetu umieszczenie tego symbolu Australii na liście byłoby narodową hańbą" - powiedział przewodniczący komisji, senator Doug Cameron.
Nie wiadomo dokładnie, ile tych torbaczy żyje obecnie na wolności, ponieważ szacunki ekspertów są bardzo rozbieżne i wynoszą od 43 tys. do 300 tys. osobników. Jednak w ostatnim czasie liczba tych zwierząt zaczęła powoli spadać. Wypadki drogowe są drugą, po wycinaniu drzew eukaliptusowych, przyczyną ich wymierania.
Władze północno-wschodniego stanu Queensland poinformowały, że w latach 1997-2009 na skutek zderzenia z samochodem zginęło ponad 4,5 tys. misiów koala.
Naukowcy o nagłówkach w internecie. Clickbaitowych i nie tylko.
Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dotyczącego dzikich zwierząt na Ziemi.
Niezwykle mało wiadomo na temat tamtejszej bioróżnorodności.
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.