Walia: Znaleziska z okresu neolitu

Archeolodzy odkryli na stanowisku w Walii dużą ilość neolitycznych artefaktów sprzed około 5500 lat - informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku położonym w kamieniołomach Borras w pobliżu miasta Wrexham - stolicy hrabstwa miejskiego o tej samej nazwie w północno-wschodniej Walii.

Jak poinformował Ian Grant z Powiernictwa Archeologicznego Clwyd-Powys (CPAT), kierujący pracami wykopaliskowymi, na stanowisku odnaleziono około 500 fragmentów naczyń oraz krzemienne artefakty, pochodzące z około 3500 r. p.n.e.

Archeolodzy z CPAT prowadzą prace wykopaliskowe na stanowisku od 2008 r., ale zdaniem Iana Granta najnowsze znaleziska - w tym pięknie zdobione fragmenty niektórych neolitycznych naczyń - są najważniejsze z dotychczasowych wykopalisk.

Naukowcy odsłonili też pozostałości zakładu rzemieślniczego z czasów epoki żelaza, który prawdopodobnie był warsztatem metalurgicznym.

Trzy lata temu na stanowisku Borras odkryte zostały pozostałości neolitycznej osady sprzed około 4000 lat.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.