Co czwarty gatunek ssaków zagrożony wyginięciem

Wyginięciem zagrożony jest co czwarty gatunek ssaków i co trzeci płazów - informuje WWF; organizacja przekonuje, że oszczędzając energię, korzystając z roweru zamiast samochodu oraz kupując lokalne produkty, można przyczynić się do przetrwania zagrożonych gatunków.

Organizacja ocenia, że największym zagrożeniem dla przetrwania gatunków jest działalność człowieka, a przede wszystkim niszczenie siedlisk poprzez wycinkę lasów, zaśmiecanie, a także nadmierna emisja dwutlenku węgla oraz nielegalny handel dziką fauną i florą.

"Jesteśmy świadkami wymierania gatunków w najszybszym tempie od 65 milionów lat, czyli od czasów, kiedy wyginęły dinozaury" - podkreśla WWF, powołując się na badania IUCN (Światowej Unii Na Rzecz Przyrody). Zaznacza, że co czwarty gatunek ssaków i co trzeci płazów jest zagrożony wyginięciem. "Najgorzej sytuacja przedstawia się w strefie równikowej - najbogatszej pod względem przyrodniczym, gdzie liczebność zwierząt (kręgowców) zmniejszyła się aż o 60 proc." - zaznacza WWF.

Podkreśla jednak, że podejmując codzienne decyzje, można przyczynić się do przetrwania zagrożonych gatunków.

"Wybierając rower zamiast samochodu, wyłączając tryb stand-by w sprzęcie RTV, kupując produkty lokalne, przyczyniamy się do przetrwania takich gatunków, jak np. niedźwiedź polarny, który bez topniejącej obecnie pokrywy lodowej na Arktyce, prawdopodobnie nie przetrwa" - przekonuje organizacja.

WWF apeluje także, by nie śmiecić. "Ponad milion ptaków i 100 tysięcy ssaków ginie co roku z powodu zanieczyszczenia mórz i oceanów plastikowymi odpadami. Żyjące w oceanach od milionów lat żółwie morskie są obecnie zagrożone wyginięciem m.in. z powodu zjadania plastikowych torebek, które do złudzenia przypominają meduzy - przysmak żółwi. Albatrosy zjadają plastikowe zakrętki od butelek, biorąc je mylnie za pokarm" - podkreśla.

WWF zaznacza też, że kupując wyroby z drewna egzotycznego, powinniśmy sprawdzać, czy mają certyfikat FSC gwarantujący, że drewno pochodzi z legalnej wycinki prowadzonej w sposób zrównoważony, a więc czy nie przyczyniamy się do znikania siedlisk takich gatunków, jak np. orangutan czy słoń leśny.

WWF jest jedną z największych na świecie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Działa w ponad 150 krajach. W Polsce działa na rzecz ochrony rzek, lasów oraz zagrożonych gatunków, m.in. dużych drapieżników i ssaków bałtyckich. Prowadzi także działania edukacyjne i promujemy rozwiązania prawne na rzecz powstrzymania zmian klimatu. Przeciwdziała przemytowi zwierząt i nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKOLOGIA, RÓŻNE

Reklama

Reklama