Polacy nie dbają o zęby

Polacy na ogół nie uzupełniają pojedynczych ubytków zębów, bo uważają, że nie warto tego robić. Tymczasem w USA i Szwecji utrata nawet jednego zęba uznawana jest za kalectwo - mówili specjaliści podczas warszawskich "Dni implantologii".

Prowadzący szkolenie specjaliści przekonywali, że polska implantologia stomatologiczna wykorzystuje najnowsze techniki, jakie stosowane są w tej dziedzinie. Ale zainteresowanie nimi jest wciąż dość ograniczone, choć warto zastąpić implantem nawet pojedynczy ząb.

Według dr Mariusza Dudy, implantologa z Katowic, utrata nawet jednego zęba sprawia, że pozostałe tracą oparcie i zaczynają się przemieszczać. Dlatego pojedynczy ubytek może być powodem poważnych wad zgryzu i ubytków. "Często nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyn bólów głowy należy szukać w ubytku" - podkreślał specjalista.

Jak zauważyli stomatolodzy, nadal się zdarza, że po całkowitym ułamaniu się zęba niektóre osoby nie idą do dentysty na ekstrakcję korzenia i dopóki nie odczuwają poważniejszych dolegliwości, chodzą z gnijącym zębem.

W Europie, USA i Japonii na 250 mln ludzi, którym brakuje co najmniej jednego zęba, uzupełniło go w ostatnim okresie jedynie 6 mln osób - wynika z przedstawionych podczas spotkania danych. Jak pokazały badania przeprowadzone w 2009 r. przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, przeciętny Polak po 35. roku życia ma jedynie 21 zębów. Ponad 40 proc. osób po ukończeniu 65 lat nie ma już żadnego zęba.

«« | « | 1 | » | »»
 • danusia
  02.11.2011 08:29
  a mnie po prostu nie stać na systematyczne leczenie zębów.
 • ewa
  03.11.2011 13:36
  U nas tak naprawdę refundowane jest tylko wyrywanie zębów. Leczenie nowoczesnymi technikami, czy nowatorskie uzupełniania brakujących zębów trzeba pokrywać z własnej kieszeni.
  NFZ produkuje kaleki? Mocne ale prawdziwe.
 • danusia2
  03.11.2011 16:28
  bardzo chciałbym leczyć zęby, ale mnie na to nie stać bo nfz refunduje tylko leczenie jedynek, dwójek i trójek. Reszta zębów widocznie człowiekowi nie jest potrzebna.Cóż, Szwedzi o tym nie wiedzą i naiwniacy leczą wszystkie zęby!Co za rozrzutność?!!! Okropne.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.