O wilku mowa...

Ponad 380 tys. zł zapłacił Skarb Państwa rolnikom na Podkarpaciu za straty wyrządzone w tym roku przez wilki, bobry, niedźwiedzie i żubry - poinformowała w poniedziałek zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Magdalena Grabowska.

"Straty spowodowane przez wilki wynoszą 170 tys. zł. Wilki zabiły 378 owiec, osiem kóz, 10 koni i trzy sztuki bydła" - powiedziała Grabowska.

Natomiast bobry w tym roku zniszczyły m.in. 796 metrów bieżących grobli, 319 m sześc. drzew oraz 10 tys. młodych drzewek. "Wyrządzone przez nich straty oszacowano na prawie 110 tys. zł" - dodała Grabowska.

Z kolei niedźwiedzie rozbiły w tym czasie 202 rodziny pszczele. Większość zniszczonych uli znajdowała się w lasach. Szkody wyniosły 94 tys. zł.

Ponad 6 tys. zł wynoszą też szkody spowodowane przez żubry.

W lasach Podkarpacia - jednej z najważniejszych krajowych ostoi dzikiej zwierzyny - żyje siedem tys. bobrów, 460 wilków, 130 niedźwiedzi i ponad 300 żubrów.

Za zniszczenia dokonane przez zwierzęta chronione płaci Skarb Państwa, za szkody zwierzyny łownej koła łowieckie.

 

«« | « | 1 | » | »»
  • ekoplaneta
    24.10.2011 20:09
    A czemu człowiek jak narozrabia w przyrodzie, to nie płaci za to kasy? Myślę, ze szkody antropogeniczne w naszym kraju biją na głowę te wyrządzone przez resztę żywych stworzeń...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.