Zakrycie jasnej gwiazdy przez Księżyc

W poniedziałek wieczorem Księżyc zakryje stosunkowo jasną gwiazdę z konstelacji Strzelca - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z zakryciem brzegowym, w którym Księżyc "muska" obiekt. Wtedy gwiazda chowając się za wzniesienia na powierzchni Srebrnego Globu mruga do nas wielokrotnie.

Do najbliższego zakrycia stosunkowo jasnej gwiazdy przez Księżyc dojdzie w poniedziałek, 31 października, wczesnym wieczorem. Około godziny 17:30 naszego czasu (już po zmianie czasu na zimowy) ciemny brzeg Srebrnego Globu będącego przed pierwszą kwadrą, zakryje gwiazdę Ksi Strzelca. Jej jasność wynosi aż 3.5 wielkości gwiazdowych - jest więc bez problemów widoczna gołym okiem.

Dokładny czas zniknięcia gwiazdy za brzegiem tarczy Księżyca zależy od miejsca obserwacji. Przykładowo, najwcześniej do zakrycia dojdzie w Polsce północno-zachodniej (w Szczecinie o godzinie 17:26), a najpóźniej na południowym-wschodzie (w Krośnie o godzinie 17:37).

Choć zjawisko będzie widoczne gołym okiem, do obserwacji najlepiej użyć teleskopu, lunety lub lornetki umieszczonej na statywie. Wcale nie ma konieczności stosowania dużych instrumentów i dużych powiększeń, bo całe zjawisko bardzo efektownie wygląda nawet przy powiększeniach na poziomie 10-20x. Nie musimy więc dysponować specjalistycznym i wyszukanym sprzętem, aby cieszyć się urodą spektaklu zafundowanego nam przez naturę.

Warunki do obserwacji są dość dobre. Do zakrycia dojdzie wczesnym wieczorem, około półtorej godziny po zachodzie Słońca, a więc niebo powinno być już dostatecznie ciemne. Księżyc i zakrywana gwiazda będą znajdować się około 14 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg