Metodą datowania węglowego naukowcy z Oksfordu potwierdzili, że kość śródręcza według tradycji należąca do św. Jana Chrzciciela pochodzi z początku I w., a zatem z czasów, w których prorok żył.
Józef Wolny/GN
Św. Jan Chrzciciel
Płaskorzeźba w Ávila
Technika datowania węglowego sama w sobie nie może potwierdzić, że jest to relikwia świętego, ale uprawdopodabnia twierdzenia archeologów, którzy ją znaleźli wraz z fragmentami czaszki, kości szczękowej, ramiennej i zębem w ruinach bułgarskiego monastyru.
Profesorowie Thomas Higham i Christopher Ramsey badali wszystkie cztery fragmenty kostne, ale wiek udało im się ustalić tylko w stosunku do jednego z nich. Przed przystąpieniem do badań sądzili, że szczątki mogą być późniejsze i sięgać III-IV w.
"Wynik badań kości śródręcza jasno wskazuje, że należała do kogoś, kto żył na początku pierwszego wieku. Nie można definitywnie przesądzać, że osobą tą był Jan Chrzciciel, i najprawdopodobniej nigdy nie da się tego ustalić ponad wszelką wątpliwość" - powiedział prof. Higham.
Wcześniej naukowcy z Kopenhagi na podstawie badań DNA potwierdzili, że wszystkie kości należały do jednego mężczyzny pochodzącego z Bliskiego Wschodu.
Relikwiarz z fragmentami czterech kości i zębem znaleziono przed dwoma laty w ruinach prawosławnego monastyru na bułgarskiej wyspie Sweti Iwan (Święty Jan) na Morzu Czarnym.
Monastyr na wyspie św. Jana był ważnym ośrodkiem kultury bizantyjskiej i miał specjalny status. Ostatecznie zburzyli go Turcy otomańscy w 1629 r., by nie dopuścić do tego, by służył za bazę kozackim piratom.
Wraz z relikwiarzem znaleziono skrzynkę z piaskowca z greckim napisem "Boże, miej w opiece twego sługę Tomasza. Świętemu Janowi 24 czerwca". Data, jak sądzą archeolodzy, może być odniesieniem do daty urodzin świętego, a Tomasz to osoba, której powierzono przewiezienie relikwii pierwotnie znajdujących się w Antiochii, obecnie na granicy turecko-syryjskiej.
Św. Jan był kuzynem Jezusa Chrystusa, który ochrzcił go w Jordanie. Słynął z pobożności i prostoty życia. Między 30-35. rokiem naszej ery został ścięty z rozkazu tetrarchy Heroda Antypasa.
Relikwie świętego znajdują się m.in. w Turcji, Czarnogórze, Grecji, Włoszech i Egipcie.
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.