Sześciu astronautów z kilku krajów spędzi tydzień w grocie na Sardynii, gdzie w izolacji od świata będą przygotowywać się do wyprawy w kosmos. Celem tej ekspedycji jest sprawdzenie, jak grupa poradzi sobie w ekstremalnych warunkach.
Eksperyment zorganizowała Europejska Agencja Kosmiczna a w wyprawie w głąb znanego kompleksu grot Sa Grutta de is Caombus, koło Oristano, uczestniczyć będzie doświadczony włoski astronauta Paolo Nespoli, członek załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Razem z Nespolim do groty zejdą przedstawiciele krajów, które uczestniczyły w budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Rosji i Japonii. Tylko trzech z nich było już w kosmosie.
Podziemna aklimatyzacja będzie głównym elementem intensywnego dwutygodniowego kursu przetrwania, jaki przejdą astronauci.
Przedmiotem obserwacji i analiz będzie to, jak kilkuosobowa grupa astronautów - grotołazów da sobie radę w ekstremalnej sytuacji mając do dyspozycji tylko kilka przedmiotów osobistych i bardzo sporadyczny kontakt ze światem zewnętrznym; czyli tak, jak na orbicie.
Specjaliści podkreślają, że podczas izolacji w grocie na Sardynii astronauci będą sprawdzać swą wytrzymałość i zdolność przystosowania w warunkach jeszcze trudniejszych niż tych, jakie panują na Stacji.
W sytuacji kryzysowej- przypominają - szybciej można wrócić z kosmosu niż wydostać się na powierzchnię z tak trudnej pod każdym względem groty.
Ośrodek Przewidywania Burz (SPC) zarejestrował 922 zgłoszenia w całym kraju.
Blazary są ciałami niebieskimi, które mimo wielu lat obserwacji nie do końca pojmujemy.
Naukowcy o nagłówkach w internecie. Clickbaitowych i nie tylko.
Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dotyczącego dzikich zwierząt na Ziemi.
Nie tylko opatrują własne rany, ale pomagają w tym także innym osobnikom.
Obszary zielone poprawiają koncentrację i szybkość przetwarzania informacji przez mózg.
ad jeziorem w Castel Gandolfo koło Wiecznego Miasta zwierzę ugryzło młodego mężczyznę.
Dowodzą tego naukowcy na łamach pisma "Journal of Marketing".