Papież napisał niedawno „ekologiczną” encyklikę. Niewielu wie, że jej przesłanie już podjęto na południu diecezji.
Wiele razy pisaliśmy o remontach dachów zabytkowych kościołów i cerkwi na południu diecezji, które były możliwie dzięki objęciu ochroną jednego z najrzadszych i ginących gatunków nietoperzy, czyli podkowca małego. Ostatnio naukowcy z Wrocławia, Wielkiej Brytanii i Irlandii postanowili zbadać, jak ma się ten niezwykły ssak i jak człowiek stara się go chronić. Chiropterolodzy z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” z Wrocławia w obecności naukowców z Vincent Wildlife Trust www.vwt.org.uk – zasłużonej w Wielkiej Brytanii i Irlandii organizacji zajmującej się ochroną przyrody – zakończyli coroczne, letnie monitorowanie kolonii nietoperzy na terenie Krainy Podkowca.
Z ramienia Vincent Wildlife Trust w badaniach brali udział dr Henry Schofield – Conservation Programme Manager (UK), Colin Morris – Nature Reserves Manager (UK) oraz Ruth Hanniffy – Projects Support Officer (IRL), kierownikiem polskiej grupy chiropterologów był prezes PTPP „pro Natura” Rafał Szkudlarek. W ramach tegorocznych badań terenowych kolonie podkowca małego na terenie ziemi sądeckiej zanotowano m.in. w Boguszy, Bukowcu, Dubnem, Jaworkach, Kamionce Małej, Kamionce Wielkiej, Krościenku, Krynicy, Królowej Górnej, Łabowej, Łącku, Łukowicy, Nawojowej, Wierchomli, Wojkowej, Złockiem; nocka dużego – w Jazowsku, Krynicy, Łącku, Nawojowej, Rożnowie, Ujanowicach; nocka orzęsionego – w Nawojowej, Wierchomli.
Nastawienie do ochrony nietoperzy jest coraz lepsze, a to m.in. za sprawą prowadzonej przez chiropterologów od 1996 roku akcji remontowania świątyń. – To, że dzięki nietoperzom remontuje się różnego rodzaju świątynie, zaczęło bardzo mocno przemawiać do ludzi. Uświadamiamy im, że ten zwierzak jest pożyteczny – mówi Rafał Szkudlarek, prezes towarzystwa „pro Natura”. Obecnie podejście do nietoperzy się zmienia. – Czasami jest to bardzo sympatyczne, kiedy ludzie pytają o nie, sami chcą je mieć. Oczywiście, czasami zdarzają się duże skrajności, jednak tego negatywnego podejścia jest już coraz mniej – dodaje prezes Towarzystwa „pro Natura”.
Kiedy naukowcy zaczynali badania w latach 90. ub. wieku, zlokalizowali w Polsce tylko jedną kolonię rozrodczą podkowca małego w cerkwi w Jaworkach. Od tego czasu przeprowadzono wiele remontów, zamontowano setki adaptacji, aby nietoperze miały odpowiednie warunki bytowania. Dzisiaj żyje na terenie Krainy Podkowca ponad 10 tys. osobników, w tym połowa na terenie ziemi sądeckiej.
Kraina Podkowca to obszar ciągnący się wzdłuż południowej granicy Polski, obejmuje Sudety, Karpaty, Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. W ramach projektu Life+ naukowcy kontrolują działania mające na celu ochronę populacji zagrożonych nietoperzy, w szczególności podkowca małego, nocka orzęsionego i nocka dużego. Tworzone są także warunki do wzrostu ich liczebności.
Dowiedz się więcej…
Na temat Krainy Podkowca można przeczytać na stronie www.podkowiecplus.pl. O działaniach Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” dowiesz się ze strony www.pronatura.org.pl, a o realizacjach Vincent Wildlife Trust ze strony www.vwt.org.uk.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.