Ile buraków czerwonych należy zjeść i w jakiej formie, by miały one prozdrowotny wpływ na organizm - takie badania prowadzą olsztyńscy naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Specjaliści badają procesy wchłaniania i metabolizmu betalain - związków barwiących buraki.
Kilka lat temu pisałem o bunkrze na Spitsbergenie, w którym powstawał światowy bank nasion. Tam miały być bezpieczne. Opisując tę inwestycję, traktowałem ją jak ciekawostkę. Wojna w Syrii zrewidowała mój pogląd.
Drzewa mogą być wyjątkowo "gadatliwymi" świadkami zdarzeń. Ważne informacje potrafią z nich wydobyć naukowcy. Wystarczy kawałek liścia czy igły, by ustalić profil genetyczny drzewa i wytropić złodziei drewna, a nawet mordercę, który swoją ofiarę ukrył pod drzewem.
Uznawany przez botaników za gatunek wymarły w Polsce groszek różnolistny (Lathyrus heterophyllus) odnaleziono na terenie mazurskiego Nadleśnictwa Strzałowo. Jest to pierwszy od ponad 50 lat potwierdzony przypadek natrafienia na okazy tej rośliny.
Mikołów. Druga część Śląskiego Ogrodu Botanicznego została otwarta.
Była leczona w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.
Na styku dwóch szczepionych gatunków roślin dochodzi do przenoszenia materiału genetycznego pomiędzy komórkami obu gatunków. Pozwala to uzyskać nowy gatunek na drodze bezpłciowej- pokazują badania. Być może podobne zjawisko zachodzi i u "całujących się drzew".
Rozmieszczenie flory Islandii i jej zależność od klimatu, podłoża czy dostępności wody zbadał szczegółowo i po raz pierwszy opisał zespół kierowany przez polskiego botanika. Wyniki badania tej flory, jednej z najmłodszych w Europie, publikuje prestiżowe pismo "PLoS ONE".