Najstarsze na świecie rafy koralowe tzw. średnich głębokości, czyli położone między 30 a 150 metrami, zidentyfikowali naukowcy w Górach Świętokrzyskich. Pochodzą sprzed około 390 mln lat i są starsze od dotychczas znanych o 150 mln lat.
Kompleks czterech nieznanych dotąd jaskiń odkryli na terenach leśnych w granicach miasta Bielska-Białej pasjonaci ze Stowarzyszenia Ochrony Jaskiń "Grupa Malinka" - poinformowała Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy.
Wiosną tego roku mają być znane wyniki prowadzonych w Gilowicach (Śląskie) testów, służących pozyskaniu metanu dzięki szczelinowaniu pokładów węgla kamiennego. Powodzenie projektu może być wstępem do szerszego programu badawczego w dziedzinie pozyskiwania metanu ze złóż węgla.
Z kraterów wydobywa się dym, odnotowano pierwsze, na razie niewielkie erupcje.
Ma powierzchnię 10 razy większą niż Warszawa. W ciągu ostatnich trzech tygodni szczelina łącząca ją z lodowcem wydłużyła się o 10 km.
Trzęsienia ziemi we Włoszech będą się powtarzały - wskazuje geolog z Uniwersytetu Śląskiego prof. Jerzy Żaba. Wynika to ze stałego zbliżania się płyty afrykańskiej w kierunku euroazjatyckiej i rozpychania tej drugiej przez swego rodzaju klin litosferyczny w pobliżu Apeninów.
Duże trzęsienia ziemi zdarzają się na styku płyt tektonicznych. Te obszary często znajdują się na dnach oceanów, ale jest kilka miejsc, gdzie na „gorącej granicy” mieszkają ludzie. Miliony ludzi. W jednym z takich miejsc megatrzęsienie może się wydarzyć w każdej chwili.
Około 60 głazów narzutowych z północno-zachodniej Polski przebadają naukowcy, by lepiej poznać przebieg ostatniego zlodowacenia na terenie naszego kraju. Ze wszystkich głazów pobiorą próbki, by - po raz pierwszy w historii, zbadać je metodą izotopów kosmogenicznych.
Dzięki nowym obserwacjom GPS wiemy, że choć do niedawna geograficzny biegun północny wędrował w stronę Zatoki Hudsona w Ameryce Północnej, teraz gwałtownie skręcił w stronę Wielkiej Brytanii i porusza się dwa razy szybciej - informuje "Gazeta Wyborcza".
Pole magnetyczne Ziemi jest jednym z najważniejszych czynników, dzięki którym istnieje życie na naszej planecie. O tym wiedzieliśmy od dawna. Ale dopiero teraz dowiedzieliśmy się, że za istnienie tego pola odpowiada także Księżyc.