Tegoroczne zbiory owoców będą niższe w porównaniu z ubiegłym rokiem o 13-14 proc. i wyniosą 3,1-3,2 mln ton. Produkcja warzyw może zaś spaść o 7 proc. do 4,5 mln ton - wynika z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Trzy młode orły przednie opuściły w ostatnich dniach swoje gniazda w Karpatach. Śnieżna, mroźna i długa zima oraz długotrwałe deszcze na wiosnę były przyczyną słabych lęgów - powiedział we wtorek Marian Stój z Komitetu Ochrony Orła.
Rośliny dysponują specyficznym rodzajem pamięci, która jest wyrazem pewnej formy inteligencji - odkrył zespół naukowców kierowany przez prof. Stanisława Karpińskiego z Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Zarośla mangrowców na świecie giną czterokrotnie szybciej niż zasoby lasów lądowych - alarmuje raport Programu Środowiska Narodów Zjednoczonych (UNEP). Od 1980 roku znikła już jedna piąta mangrowców.
W wakacyjnym sezonie jednym z najważniejszych tematów w Kanadzie w ostatnich dniach stała się tutejsza odmiana trującej rośliny - barszczu Sosnowskiego.
W większości lasów nadal obowiązuje najwyższy - trzeci stopień zagrożenia pożarowego. W lipcu w lasach wybuchło już 970 pożarów - poinformowała Alicja Klimczyk z Samodzielnej Pracowni Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa.
Myszy, u których nie funkcjonują dwie grupy komórek zdolnych odbierać światło i umożliwiających widzenie, mogą widzieć dzięki obecności w siatkówce trzeciego rodzaju światłoczułych komórek - wynika z amerykańskich badań, które publikuje czasopismo "Neuron".
Jedziesz na wakacje, pamiętaj, że Bóg jest stwórcą przyrody. Korzystaj z niej, ale w sposób rozsądny, tak by zachować jej bogactwo i różnorodność. W turystyce konieczne jest respektowanie środowiska naturalnego, a także ludzkiego rozwoju - przypomina Stolica Apostolska w specjalnym przesłaniu.
W Bieszczadach w lecie rodzi się najwięcej żubrów. W tym roku na świat może przyjść 25 - 30 cieląt - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Gubernator amerykańskiego stanu Alaska Sean Parnell krytykuje decyzję władz federalnych o wyznaczeniu krytycznej strefy naturalnego środowiska niedźwiedzi polarnych. Zdaniem gubernatora, ochrona niedźwiedzi uderzy w gospodarkę.