Kombinacje innych substancji mogą wykazywać podobne właściwości.
O tym, czy dobrze zbilansowana dieta może być podstawą profilaktyki i budowania odporności na choroby wirusowe, mówi dr n. med. Karolina Krupa-Kotara, adiunkt Zakładu Epidemiologii Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Algi to potencjalna "superżywność", która może pomóc w zapewnieniu dostatku jedzenia i w ochronie środowiska. W przeliczeniu na akr powierzchni uprawnej mogą wyprodukować 10-20 razy więcej białka, niż soja - twierdzą naukowcy z USA.
Większość wegańskich zamienników mięsa ma niską przyswajalność minerałów.
Niekorzystny wpływ ziemniaków na organizm nie wynika wcale z właściwości tych warzyw, ale ze sposobu ich podawania - przekonują autorzy artykułu, który ukazał się w czasopiśmie "Diabetes Care".
Aspartam, popularna substancja słodząca dodawana do żywności i napojów, u myszy wywołuje zaburzenia lękowe utrzymujące się przez dwa kolejne pokolenia - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Przeprowadzonym przez badaczy z Japonii eksperyment pokazał, że kofeina wyraźnie skracała czas sprinterskiego biegu na 100 m. W szczególności nasilała eksplozywne przyspieszenie na starcie.
Spożywanie miodu poprawia kluczowe markery zdrowia kardiometabolicznego, takie jak poziom cukru czy cholesterolu - informują naukowcy z Uniwersytetu Toronto. Wyniki ich badań opublikowane zostały w piśmie "Nutrition Reviews".
Niedostateczna ilość białka w diecie prowadzi do przejadania się kaloriami i tycia - wskazuje szeroko zakrojone, australijskie badanie. Szczególnie korzystne jest dostarczenie białka na śniadanie - sugerują wyniki.
Okazuje się, że powszechne stosowanie fluoru jest konsekwencją wadliwych wytycznych żywieniowych.