Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Pod koniec kwietnia i na początku maja w lasach Podkarpacia, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, częściej niż zazwyczaj można spotkać żmije, które w tym czasie mają okres godowy - przypominają leśnicy.
W Tatrach robi się coraz cieplej i dynamicznie ubywa śniegu. Swoją aktywność rozpoczynają świstaki, które ponad pół roku spędziły hibernując w swoich norach na wysokości ok. 1800 m n.p.m. Przyrodnicy z TPN zauważyli już pierwsze osobniki wychodzące z zimowych kryjówek.
W obliczu zagrożenia rozprzestrzenianiem się wirusa pryszczycy, słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) apeluje, szczególnie do osób pochodzących z obszarów dotkniętych chorobą, o rezygnację z wizyt w górach. Dzikie zwierzęta, w tym kozice, też mogą ulec zakażeniu - alarmują władze odpowiednika polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
W tej drugiej widać im lepiej.
Dziesiątki młodych fok błądzą po stepie nad Morzem Kaspijskim na południowym zachodzie Kazachstanu; najprawdopodobniej rzucił je tam wiatr - poinformował w poniedziałek kazachski portal Zakon.
Do końca 2025 r. w Kazachstanie posadzone zostaną drzewa saksaułu na 1,1 mln ha wyschniętego dna Morza Aralskiego, co stanowi 40 proc. należącego do Kazachstanu wyschniętego obszaru wielkiego ongiś zbiornika - poinformowały kazachstańskie władze.
Przeciwko odstrzałowi protestują organizacje ekologiczne.
Muchomor zielonawy, znany też jako muchomor sromotnikowy, odpowiada za 90 proc. śmiertelnych zatruć grzybami na świecie. Czasem wystarczy zjeść jeden kapelusz, by umrzeć na skutek zatrucia - powiedziała PAP mykolog dr hab. Marta Wrzosek.
Grzyby jako pasożyty pełnią rolę selekcjonerów. I to jest dobra rola, a bycie pasożytem nie oznacza "opowiadania się po stronie zła"; pasożyty zapewniają harmonię w przyrodzie - podkreśliła w rozmowie z PAP mykolog dr hab. Marta Wrzosek.