Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Dotąd tylko dwie firmy na świecie wytwarzały - stosowane głównie w terapii raka piersi - akceleratory elektronów do radioterapii śródoperacyjnej. Teraz taką aparaturę nowej generacji opracowali polscy badacze - mówi kierownik projektu dr Agnieszka Syntfeld-Każuch.
Śląscy naukowcy opracowali antybakteryjny materiał stosowany w druku przestrzennym. Za pomocą drukarek 3D można z niego tworzyć m.in. aparaturę medyczną lub implanty, na których nie dojdzie do rozwoju bakterii. Wynalazek od niedawna jest komercjalizowany.
Jakie czynniki decydują o tym, że wysiłek fizyczny wpływa na przeciwdziałanie cukrzycy typu II u części osób, a u innych nie - badają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). Ma im w tym pomóc analiza efektów treningów mężczyzn na siłowni.
Znany i często występujący na drzewach grzyb rozkładający drewno może się okazać pomocny w leczeniu raka szyjki macicy. Znajdujący się w nim enzym był dotąd szczególnie przydatny w przemyśle. Naukowcy z Lublina wykazali zaś jego właściwości przeciwnowotworowe i antywirusowe.
Milimetrowe modele ludzkiego mózgu wydrukowane na drukarce 3D? Coraz bliżej ich wytworzenia są naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska. Takie struktury ułatwiłyby badania np. chorób neurodegeneracyjnych, testy leków, a w przyszłości drukowanie "części zamiennych" mózgu.
W ciągu dwóch lat, dzięki rozwojowi inżynierii genetycznej, można będzie przywrócić do życia mamuty, a raczej niby-mamuty, będące hybrydami słonia i mamuta - czytamy na stronie internetowej amerykańskiego projektu Woolly Mammoth Revival.
Unikatowy w skali światowej zabieg polegający na uszczelnieniu perforacji ściany lewej komory serca i przezskórnym leczeniu ciężkiej niewydolności zastawki mitralnej wykonali kardiolodzy II i III Oddziału Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego.
Każdego roku w śpiączkę zapada w Polsce ok. 15 tys. osób. Część z nich dzięki wysiłkom lekarzy i rehabilitantów udaje się wybudzić - twierdzą eksperci. Pacjenci ci doznają rozległych urazów mózgu na skutek wypadku, udaru mózgu, podtopienia lub zachłyśnięcia się wodą.
Na zespół bezdechu sennego, groźne zaburzenie oddychania podczas snu, cierpi 1,5 mln Polaków, ale diagnozę postawioną ma najwyżej promil z nich - mówili eksperci w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.
Zapalenie opon mózgowych może mieć różne przyczyny. Nowe techniki analizy płynu mózgowo-rdzeniowego, opracowane w Instytucie Chemii Fizycznej PAN, pozwalają w niecały kwadrans zdiagnozować, czy chorobę wywołały bakterie; do identyfikacji wystarczy zaledwie jedna komórka bakterii.