Naukowcy prowadzą w Peru prace badawcze w ruinach tajemniczego kompleksu archeologicznego Marcahuamachuco, zbudowanego ponad 1600 lat temu - poinformował serwis internetowy China Post.
Ruiny Marcahuamachuco zajmują 240 hektarów i są położone w regionie La Libertad, w północnej części Peruwiańskich Andów na wysokości ponad 3700 metrów. Często są nazywane "Machu Picchu Północy".
Stanowisko długo pozostawało miejscem słabo zbadanym i mało znanym, ale pod koniec 2010 roku peruwiańskie władze - we współpracy z organizacją Światowy Fundusz Dziedzictwa (GHF) - podjęły zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie i badawcze w Marcahuamachuco.
Jak poinformował archeolog Cristian Vizconde, imponujące kamienne budowle na stanowisku i masywne, podwójne mury, których wysokość wynosi miejscami 10-12 metrów, zostały wzniesione przez przedstawicieli nierozpoznanej kultury, którzy budowę rozpoczęli w okresie 350-400 r. n.e. i kontynuowali do ok. 800 roku.
W ciągu stulecie pozostałości miasta były wielokrotnie plądrowane, a niezamieszkane budowle ulegały niszczącemu wpływowi sił natury. Archeolodzy z różnych krajów, badający sporadycznie pozostałości miasta od ok. 1900 roku, nie odnaleźli artefaktów, które mogłyby wyjaśnić pochodzenie jego mieszkańców.
Kanadyjscy naukowcy, John Topic i Teresa Lange-Topic, którzy przeprowadzili badania stanowiska przypuszczają, że tajemniczy lud zamieszkujący Marcahuamachuco opuścił je ok. XIII wieku i kiedy 200 lat później Inkowie zajęli te tereny, zastali jedynie opustoszałe miasto.
Archeolodzy mają nadzieję na wyjaśnienie tajemnic miasta dzięki szczegółowym badaniom nielicznych ludzkich grobów, które uniknęły obrabowania w rejonie tzw. Zamku, gdzie prawdopodobnie chowano ciała członków elity i kapłanów, a także dzięki odnalezieniu kolejnego cmentarza w części miasta ukrytej dotąd pod warstwą ziemi.
Realizowany w Marcahuamachuco projekt badawczy ma na celu pełne odsłonięcie pozostałości wspaniałego miasta i umieszczenie stanowiska na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.