Prąd z powietrza

Blisko jedną trzecią energii elektrycznej pochodzącej z wiatru, najwięcej spośród województw w Polsce, wytwarzają wiatraki zlokalizowane w województwie zachodniopomorskim. Rozwijający się rynek energetyki wiatrowej jest szansą dla polskich przedsiębiorstw.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki pod koniec kwietnia 2011 r. w województwie działały 23 instalacje wiatrowe (pojedyncze wiatraki lub farmy wiatrowe), które wytworzyły prawie 456 MW energii elektrycznej. W całym kraju zaś 453 instalacje wytworzyły 1 351 MW energii.

Jak powiedział prezes Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej (PSEW) Krzysztof Prasałek, w woj. zach. jest duże zapotrzebowanie na firmy, które będą obsługiwały instalacje wiatrowe. Chodzi zarówno o dostarczanie części do turbin jak i serwisowanie istniejących wiatraków.

Niemcy, produkujący najwięcej energii z wiatru spośród krajów Unii Europejskiej (ponad 27 tys. MW, co stanowi 32. proc. udział w wyprodukowanej przez unijne wiatraki mocy), potrzebują firm, które kompleksowo zajmą się wiatrakami. Stwarza to szansę dla polskich przedsiębiorstw - dodał Prasałek.

Według informacji PSEW energetyka wiatrowa w Polsce nadal znajduje się we wczesnej fazie rozwoju - polskie firmy jeszcze nie podjęły w tym zakresie działalności na dużą skalę. Obecnie główne inwestycje dla sektora przeprowadzane są przez firmy z kapitałem zagranicznym.

W 2010 r. przybyło w Polsce farm wiatrowych o mocy 382 MW ( całkowita moc pod koniec 2010 r. wyniosła 1 107 MW), co ulokowało Polskę na 7. miejscu w Europie, jeśli chodzi o bezwzględny przyrost mocy. W stosunku do 2009 r. zanotowano przyrost na poziomie ponad 52. proc.

Energetyka wiatrowa jest najszybciej rozwijającym się sektorem energetyki z odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce - poza energią wiatrową do OZE zalicza się również tę wytworzoną z biogazu, biomasy i wody. Przez pierwszych dziewięć miesięcy 2011 r. wyprodukowano w Polsce łącznie prawie 2 900 MW energii z OZE. Najwięcej, bo połowa pochodziła z wiatru.

"Krajowy plan działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych" przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki zaprezentowany i w 2010 r. zakłada, że w Polsce do 2020 r. powyżej 6 tys. MW będzie wytwarzanych przez instalacje wiatrowe.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej skupia ponad 90 firm i organizacji m.in. producentów turbin i podzespołów do elektrowni, firmy prawnicze. PSEW działa od 1999 r. Jego celem jest poprawa i tworzenie nowych zapisów prawnych o energii wiatrowej oraz promocja tej gałęzi energetyki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Piotr
  27.12.2011 11:00
  Ale czemu nie pisze się, że, z tego co wiem, nikomu w Polsce nie opłacałoby się budować farm wiatrowych, gdybyśmy my, obywatele, nie musieli dopłacać do cen energii kupowanej od tych farm.
 • Tomasz
  28.12.2011 09:20
  O ile mi wiadomo energia elektryczna wytworzona w elektrowniach wodnych nie jest energią odnawialną w rozumieniu regulacji Unii Europejskiej. Właśnie dlatego tak duży nacisk kładziony jest na siłownie wiatrowe, a nie na elektrownie wodne, które w Polsce miałyby b. duży potencjał. Ale niestety trzeba wspierać niemiecki przemysł więc musimy pakować pieniądze w elektrownie wiatrowe...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.