Średniowieczne jaja

Ok. 600 lat ma sześć kurzych jajek, które można oglądać na stałej wystawie archeologicznej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie (Podkarpackie) - poinformował dyrektor muzeum Jan Gancarski.

"Jajka znaleziono podczas prac wykopaliskowych na krośnieńskim rynku pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Znajdowały się w odkrytej wtedy studni, usytuowanej obok domu wójtowskiego" - powiedział Gancarski.

Jaja były przykryte warstwą, której wiek badania dendrochronologiczne określiły na przełom XIV i XV wieku.

"Zachowały się w dobrym stanie. W znacznej części są wysuszone. Cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających" - ocenił dyrektor.

Zaznaczył, że podczas badań archeologicznych na krośnieńskim rynku w latach 1999-2000 odkryto ok. 60 tys. zabytków. Wiele z nich znalazło się na stałej wystawie.

Oprócz wystawy archeologicznej Muzeum Podkarpackie w Krośnie prezentuje również stałe ekspozycje dotyczące dziejów oświetlenia oraz historii podkarpackich hut szkła.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja