Hity i kity biotechnologii

Które odkrycia biotechnologii w 2011 roku pomogają, a które zagrażają ludzkości? – ocenia blogerka i specjalistka w dziedzinie biologii molekularnej Rebecca Taylor.

Wśród zagrożeń wymienia ona m.in. stworzenie przez angielskich naukowców zarodków ludzkich, które mają troje rodziców (dwie kobiety i jednego mężczyznę). Taka hybryda powstaje wskutek zniszczenia jednego zarodka i przeniesienia do niego DNA (nuclear DNA) od innego zarodka. Ma to służyć zapobieganiu niektórym chorobom genetycznym. Osiąga się to jednak kosztem ludzkiego życia. W tym roku ma się już rozpocząć wszczepianie takich hybrydowych zarodków.

Kolejne zagrożenie to stworzenie kotów świecących w ciemności. Świecące zwierzęta to nie nowość w genetyce. Tym razem chodzi jednak o nową metodę ich tworzenia; taką, która sprawia, że cecha ta jest przenoszona na potomstwo. Jak podkreśla Taylor, same eksperymenty na kotach nie muszą być jeszcze nieetyczne, jednak przy dzisiejszym rozpowszechnieniu metody zapłodnienia pozaustrojowego wśród ludzi, istnieje niebezpieczeństwo, że podobne manipulacje genetyczne zostaną włączone do oferty klinik in vitro.

Kolejne niebezpieczeństwa, o których pisze Taylor to m.in. wzrost liczby selektywnych aborcji w przypadkach ciąż mnogich, uzyskanych dzięki in vitro oraz kontynuowanie prac na sklonowaniem człowieka.

A jakie są biotechnologiczne hity minionego roku?

To m.in. uzyskanie komórek macierzystych (pluripotentnych) z komórek skóry, czyli bez niszczenia życia zarodków, sukcesy terapia genowej m.in. w przypadkach przewlekłego bólu, wrodzonej łamliwości kości i anemii sierpowatej. Swój wkład w rozwój badań nad tymi „dorosłymi” komórkami macierzystymi ma także Watykan, który - jak podkreśla Taylor - przekazał na ten cel milion dolarów.

Jej zdanie, sukcesem minionego roku jest także wydany w Europie i USA zakaz patentowania embrionów ludzkich oraz wzrost popularności naprotechnologii (niekontrowersyjnego moralnie leczenia niepłodności).

Zobacz świecącego kota:

SHAUNDAYSH Glowing Cat: Fluorescent Green Felines could help study of HIV

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama