W Dolinie Królów znaleziono grobowiec kobiety nie należącej do królewskich rodzin. Kim była?
Egipscy i szwajcarscy archeolodzy natrafili w Dolinie Królów na liczący ok. 1100 lat grobowiec pieśniarki. Jest to jedyny odkryty tam grobowiec kobiety niespokrewnionej z rodzinami królewskimi starożytnego Egiptu
Przedstawiciel ministerstwa ds. zabytków w Luksorze Mansur Boraik powiedział, że trumna ze zwłokami pieśniarki zachowała się w nadzwyczaj dobrym stanie. Ma zostać otwarta w najbliższych dniach. Archeolodzy przewidują, że oprócz zmumifikowanych zwłok będzie się tam znajdowała również maska pośmiertna.
Pieśniarka nazywała się Nehmes Bastet, co - jak się przypuszcza - oznacza, że była pod opieką bogini miłości i płodności Bastet, przedstawianej jako kot lub kobieta z głową kota.
Elena Pauline-Grothe z Uniwersytetu Bazylei, kierująca pracami archeologicznymi w Dolinie Królów, poinformowała, że grobowiec pieśniarki znaleziono przypadkiem. "Nie szukaliśmy nowych grobowców. Ten znajdował się w pobliżu innego grobowca, odkrytego 100 lat temu" - powiedziała. Szwajcarska archeolog ujawniła też, że odkryty właśnie grobowiec nie był wybudowany dla pieśniarki; znalezione tam artefakty wskazują, że kobietę przeniesiono do niego ok. 400 lat po jej śmierci. Nie wiadomo, dla kogo grobowiec był pierwotnie przeznaczony.
Archeolodzy ustalili, że kobieta, której grobowiec odkryli, śpiewała w świątyniach Karnaku. Miejsce ostatniego spoczynku śpiewaczki jest 64. grobowcem odkrytym w Dolinie Królów.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.