James Cameron się zanurzy

Reżyser James Cameron ("Titanic", "Avatar") poinformował w czwartek, że w nadchodzących tygodniach zamierza zanurzyć się na głębokość ok.11 km na dno Oceanu Spokojnego w niewielkiej kapsule Deepsea Challenger.

Cameron chce zanurkować do największej głębiny oceanicznej - Rowu Mariańskiego. Zamierza pozostać na dnie oceanu przez sześć godzin i obserwować tam faunę morską oraz pobrać jej próbki na powierzchnię. Oczywiście będzie to filmował, zbierając materiał do dokumentacji 3D.

Reżyser podkreślił, że głębokie rowy oceaniczne są "ostatnią niezbadaną granicą" na naszej planecie.

Wyprawę współsponsoruje National Geographic Society, do którego reżyser należy.

W środę Cameron dotarł w kapsule szerokości 1,5 m i długości 8 m na głębokość ponad 7,5 km podczas próbnego nurkowania na Oceanie Spokojnym w pobliżu Nowej Gwinei.

W Rowie Mariańskim było dotychczas tylko dwóch ludzi - szwajcarski oceanograf Jacques Piccard (zm. w 2008 r.) i porucznik (dziś kapitan) marynarki wojennej USA Don Walsh, którzy dotarli tam w batyskafie 23 stycznia 1960 r.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MORZA, NAUKA, RÓŻNE, USA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.